dLibra – polska platforma dla bibliotek cyfrowych

Maciej Rynarzewski, 16.03,2008

Dostępność XIX-wiecznych książek, unikalnych edycji źródeł oraz starych czasopism jest dla historyków dość dużym problemem. Przynajmniej częściowym rozwiązaniem tego problemu może być digitalizacja oraz internetowe udostępnienie zbiorów przechowywanych w wielu bibliotekach i archiwach. Wymaga to odpowiedniego sprzętu (skanery) i oprogramowania, także do zarządzania i publikowania zasobów online.

Jednym z takich systemów jest dLibra, która umożliwia również historykom swobodne przeglądanie online zasobów (źródeł, map, książek, starodruków czy inkunabułów) oraz ściąganie ich na dysk.

Powstanie systemu dLibra związane jest z badaniami rozpoczętymi w roku 1999 w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Początkowo projektowany jako system do obsługi publikacji elektronicznych, projekt dLibra stopniowo ewoluował w kierunku obsługi bibliotek cyfrowych. W wyniku porozumienia z Poznańską Fundacją Bibliotek Naukowych uruchomiono w roku 2002 pierwszą bibliotekę cyfrową – Wielkopolską Bibliotekę Cyfrową, obecnie największą tego typu instytucję w Polsce.

434kk34jj23.jpg
Schemat funkcjonowania systemu dLibra

Dziś oprogramowania dLibra używa około 150 instytucji: bibliotek, organizacji oraz instytucji. Używają go niektóre biblioteki uniwersyteckie, Federacja Bibliotek Kościelnych FIDES oraz, od grudnia zeszłego roku, jako system zamkniętego – bez dostępu internetowego – poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

9 funkcjonujących aktualnie bibliotek regionalnych skupia ponad 100 tysięcy publikacji elektronicznych z zakresu regionalistyki oraz różnych dziedzin nauk (w zbiorach przeważają jednak materiały historyczne).

dLibra pozwala na łatwe zarządzanie systemem, przechowywanie plików w wielu formatach oraz prezentowanie ich w internecie. Może także współpracować z innymi systemami opartymi o otwarte standardy komunikacyjne. Najczęściej w bibliotekach cyfrowych dLibra materiały dostępne są w popularnym formacie PDF i w o wiele „lżejszym” (nawet do 20 razy!) formacie DjVu.

Na początku roku pojawiła się nowa wersja oprogramowania – dLibra 4.0. Jednorazowy koszt licencji na korzystanie z niej wynosi 1200 PLN netto – w cenę wliczona jest instalacja oprogramowania i jego konfiguracja, szkolenia oraz pomoc techniczna. Instalacja i konfiguracja oprogramowania oraz szkolenia dotyczące obsługi programu płatne są osobno.

• • •

Kategorie: Narzędzia

Tagi:

Rekomendacja: Na pewno znasz kogoś, kogo zainteresowałby ten artykuł. Możesz pomóc promować ten serwis. Powiadom znajomego o tym materiale To zajmuje tylko kilka sekund.

Subskrybuj newsletter i pozostań w kontakcie. Kilka razy w miesiącu otrzymasz informacje o nowych materiałach dostępnych w serwisie.

Komentarze

    ~Marcin , 20.03.2008 19:49 (#)

    Podana kwota to koszt licencji. Pozostałe usługi są płatne osobno.

Dodaj komentarz

Uwaga: Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

Istnieje możliwość subskrybowania informacji o nowych komentarzach do tego artykułu za pomocą kanału RSS