dLibra – polska platforma dla bibliotek cyfrowych
Maciej Rynarzewski, 16.03,2008
Dostępność XIX-wiecznych książek, unikalnych edycji źródeł oraz starych czasopism jest dla historyków dość dużym problemem. Przynajmniej częściowym rozwiązaniem tego problemu może być digitalizacja oraz internetowe udostępnienie zbiorów przechowywanych w wielu bibliotekach i archiwach. Wymaga to odpowiedniego sprzętu (skanery) i oprogramowania, także do zarządzania i publikowania zasobów online.
Jednym z takich systemów jest dLibra, która umożliwia również historykom swobodne przeglądanie online zasobów (źródeł, map, książek, starodruków czy inkunabułów) oraz ściąganie ich na dysk.
Powstanie systemu dLibra związane jest z badaniami rozpoczętymi w roku 1999 w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Początkowo projektowany jako system do obsługi publikacji elektronicznych, projekt dLibra stopniowo ewoluował w kierunku obsługi bibliotek cyfrowych. W wyniku porozumienia z Poznańską Fundacją Bibliotek Naukowych uruchomiono w roku 2002 pierwszą bibliotekę cyfrową – Wielkopolską Bibliotekę Cyfrową, obecnie największą tego typu instytucję w Polsce.
Schemat funkcjonowania systemu dLibra
Dziś oprogramowania dLibra używa około 150 instytucji: bibliotek, organizacji oraz instytucji. Używają go niektóre biblioteki uniwersyteckie, Federacja Bibliotek Kościelnych FIDES oraz, od grudnia zeszłego roku, jako system zamkniętego – bez dostępu internetowego – poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
9 funkcjonujących aktualnie bibliotek regionalnych skupia ponad 100 tysięcy publikacji elektronicznych z zakresu regionalistyki oraz różnych dziedzin nauk (w zbiorach przeważają jednak materiały historyczne).
dLibra pozwala na łatwe zarządzanie systemem, przechowywanie plików w wielu formatach oraz prezentowanie ich w internecie. Może także współpracować z innymi systemami opartymi o otwarte standardy komunikacyjne. Najczęściej w bibliotekach cyfrowych dLibra materiały dostępne są w popularnym formacie PDF i w o wiele „lżejszym” (nawet do 20 razy!) formacie DjVu.
Na początku roku pojawiła się nowa wersja oprogramowania – dLibra 4.0. Jednorazowy koszt licencji na korzystanie z niej wynosi 1200 PLN netto – w cenę wliczona jest instalacja oprogramowania i jego konfiguracja, szkolenia oraz pomoc techniczna. Instalacja i konfiguracja oprogramowania oraz szkolenia dotyczące obsługi programu płatne są osobno.
• • •
Kategorie: Narzędzia
Tagi:
Rekomendacja: Na pewno znasz kogoś, kogo zainteresowałby ten artykuł. Możesz pomóc promować ten serwis. Powiadom znajomego o tym materiale To zajmuje tylko kilka sekund.
~Marcin , 20.03.2008 19:49 (#)
Podana kwota to koszt licencji. Pozostałe usługi są płatne osobno.