polecamy

Imagination is the Only Escape - gra i pamięć Holocaustu

11.03,2008
redakcja

New York Times w artykule No Game About Nazis for Nintendo informuje o problemach Nintendo z grą przygotowaną przez 21-letniego Luca Bernarda. Kłopotliwą kwestią “Imagination is the Only Escape” nie jest jej brutalność, ale wykorzystanie Holocaustu jako jej fabuły i głównego tła.

77sdsadkjkl3lkjdsadfs.jpg

Bohaterem gry jest młody Żyd z okupowanego przez Niemców Paryża. Podobnie (co zauważa Piotr Gnyp) jak w przypadku Roberta Benigniego z 1997 roku rzeczywistość Holocaustu ukryta jest w tej grze za grubą zasłoną wyobraźni, sferą własnego świata, do którego codzienne dramaty wojny i okupacji nie mają dostępu.

Grafika gry jest bardzo stonowana, uzupełniają ją opisy faktów historycznych związanych z tematyką Holocaustu.

Autor gry, Luc Berard - jak sam przyznaje - nie traktuje wojny jako gry i ma nadzieję, że jego projekt pomoże dzieciom w poznaniu i zrozumieniu Zagłady. Powołuje się też na swoje rodzinne korzenie (jego matka i babcia były Żydówkami). Jednak Nintendo na razie odmawia dystrybucji tytułu.

9823ass2as3sda3d.jpg
Spis treści podręcznika gry RPG “Charnel Houses of Europe: The Shoah”, w której również wykorzystano motyw Holocaustu.

Nawet jeśli uznać, że tego typu gra ma jakiś potencjał edukacyjny, to osobną kwestią jest problem estetyzacji Holocaustu (1, 2). Dotyczy on jednak nie tylko gier, kojarzonych z rozrywką i miłym spędzaniem czasu, ale odnosi się także do filmu, fotografii czy nawet pomników.

Brak komentarzy dodaj komentarz →
  1. 11.03, 2008
    Hilda (www)

    to prawda - estetyzacja znieczula, bo to, co ładne, w potocznej świadomości, mam wrażenie, ma być dobre. spadek po platonie mocno boli w czasie trywializacji, powtarzalności i estetyzacji właśnie, to, co ładne, jest też ‘brudne’, piszę to bez wartościowania, jestem wręcz za tym procesem. faktem jednak jest, że granice sztuki się przesuwają, niewiele zjawisk razi. nawet samopopodpalenie, tym bardziej w wersji 3D, nie rusza za mocno

Dodaj komentarz

Uwaga: Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

Istnieje możliwość subskrybowania informacji o nowych komentarzach do tego artykułu za pomocą kanału RSS

Dodając komentarz pomagasz digitalizować starodruki