Historia i Media » Aktualności, Internet w edukacji historycznej, Narzędzia

David Parry: Wikipedia powinna być obecna w edukacji

21.02, 2008 0:11

redakcja

David Parry z Uniwersytetu Texas w Dallas odnosi się w swoim tekście zamieszczonym w Science Progress do koncepcji blokowania wykorzystania Wikipedii w pracach przygotowywanych przez uczniów i studentów.

Parry twierdzi, że walka z Wikipedią na uczelniach jest z góry skazana na porażkę. Co więcej, sugeruje nawet, że zamiast odradzać uczniom czy studentom korzystanie z niej, instytucje edukacyjne powinny promować nowe sposoby prezentacji i gromadzenia wiedzy w internecie. Jego zdaniem Wikipedia to doskonały przykład na to, jak system wiedzy jest tworzony niemal od podstaw za pomocą regularnie lub okazyjnie pracujących nad nim osób. Encyklopedie - pisze Parry - nie mogą już być statycznymi, zamkniętymi zbiorami informacji. Stają się dynamicznie kreowanymi, wciąż zmieniającymi się projektami.

Ostrzeżenie przed Wikipedią na Uniwersytecie w Hull
Ostrzeżenie przed Wikipedią na Uniwersytecie w Hull. Fot.Coneee (CC)

Jeśli podasz nam swój adres email, poinformujemy Cię o nowościach na stronie i weźmiesz udział w naszych konkursach

Parry zachęca swoich uczniów do korzystania z takich funkcji Wikipedii jak podglądanie historii tworzenia hasła oraz zapisów dyskusji wokół jego treści. Potwierdza też, że Wikipedia może być doskonałym źródłem podstawowych informacji, które mogą stać się podstawą organizacji całej analizy konkretnego problemu.

Wikipedia pozwalając na swobodną edycję haseł dopuszcza do głosu czasem nawet najbardziej radykalne opinie i punkty widzenia. O ile merytoryczna jakość haseł nie zawsze musi być odpowiednia, to dyskusje i historia zmian może być cennym zasobem informacji o kontrowersjach dotyczących konkretnego tematu. Parry przywołuje tu przykład definicji global warming. Dyskusja dotycząca tego tematu to dobre źródło do poznania najważniejszych problemów związanych z definiowaniem globalnego ocieplenia oraz - pośrednio - szansa na poznanie mechanizmów, języka i zasad dyskusji na temat ważnych społecznie zagadnień.

Czytaj więcej: Wikipedia and the New Curriculum

Newsletter

Subskrybuj newsletter serwisu Historia i Media. Dzięki temu w twojej skrzynce email pojawią się informacje o nowych artykułach dostępnych w serwisie. Dla osób zarejestrowanych przygotowaliśmy również konkursy, w których wygrać można książki historyczne. Nie wysyłamy żadnych reklam. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji.

Komentarze

Brak komentarzy

RSS dla komentarzy do tego postu. TrackBack URI

Dodaj swój komentarz

Imię
Email
WWW

Przepisz kod z obrazka

Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.


Podobne posty

Kategorie

Polecamy Archeowieści

Polecamy

Estetyka PRL-u