[email protected] - informacja o projekcie

Marcin Wilkowski, 20.02,2008

Peter Haber z uniwersytetu w Bazylei i Jan Hodel (college Aarau) od 2005 roku prowadzą bloga poświęconego tematyce obecności historii w internecie i potencjału edukacyjnego nowych mediów. Od stycznia tego roku w ramach bloga funkcjonuje międzynarodowy projekt babelblog, w którym autorzy z kilku krajów (USA, Francja, Austria, Finlandia, Włochy i Polska) opisują swój punkt widzenia na problemy związane z relacjami między historią a internetem. Jedną z autorek jest choćby T. Mills Kelly, zastępca dyrektora CHNM.

bblog.png

Biorę udział w tym projekcie i do tej pory opublikowałem dwa posty, o których warto poinformować również w serwisie Historia i Media:

Collective preservation of history - two projects from Poland - czy internetowe społeczności mogą być pomocne w zachowywaniu śladów historii i zbierania informacji o przeszłości? Dwa polskie projekty historyczne (jeden realizowany przez IPN, drugi stworzony przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego) angażują internautów do aktywnego uczestnictwa w budowaniu obrazu przeszłości.

Can heritage be copyrighted? Is memory a public domain? - szeroko dyskutowana sprawa najnowszej reklamy Fiata wykorzystującej pamięć (i logo) Solidarności czy obrazy Powstania Warszawskiego może być odbierana jako element większego sporu. Jakie są relacje między historią a prawami autorskimi? Dlaczego wikipedyści nie mogą robić zdjęć na Wawelu? Czy historyczne dane statystyczne amerykańskiej Major League Baseball mogą podlegać ochronie prawnej? Jaki system praw autorskich powinien być stosowany w zabezpieczaniu dziedzictwa internetu?

Kategorie: Uncategorized

Tagi: