Lab: Szukamy historii w internecie (1) – RSS i Google Reader
Internet to dobre źródło informacji historycznych: na licznych stronach znaleźć można informacje o nowych odkryciach, serwisach internetowych i publikacjach, a także aktualności historyczne takie jak zaproszenia na spotkania czy relacje z konferencji.
Obok kwestii jakości informacji problemem może stać się dostęp do nich. W pewnym momencie ilość linków w katalogu ulubione przeglądarki staje się zbyt duża. Poza tym w przypadku rozbudowanych i często aktualizowanych portali takich jak gazeta.pl czy wp.pl szukanie konkretnych informacji o historii może zajmować wiele czasu. Aby tego uniknąć warto odpowiednio korzystać z kanałów RSS. Oto niewielki przewodnik dla osób początkujących.
Wprowadzenie do RSS
Jeśli nie wiesz, co to jest RSS, skorzystaj z tych linków:
Czym jest format RSS?
RSS na Wikipedii
Lepszy dostęp do informacji (szczególnie polecamy)
Technologia RSS pozwala na przesyłanie nagłówków wiadomości publikowanych w serwisach internetowych. Umieszczane na stronach kanały subskrybować można za pomocą przeglądarki lub odpowiednich narzędzi, takich jak Google Reader. Dzięki temu, aby dowiedzieć się, jakie nowe treści pojawiły się na stronie, nie trzeba jej za każdym razem odwiedzać.
Aby subskrybować kanał RSS, należy skopiować jego adres do odpowiedniego narzędzia. Adres kanału znaleźć można pod charakterystyczną ikoną lub w oknie przeglądarki, gdzie wpisuje się adres strony.
Tworzymy listę źródeł aktualności
Jeśli mamy już zdefiniowany zasób serwisów, z których będziemy czerpać informacje (np. linki w zakładce ulubione), możemy skorzystać z narzędzia Google Reader. Aby uzyskać do niego dostęp, należy mieć konto w Google, które założyć można na tej stronie.
Po zalogowaniu się na konto Google, wybieramy zakładkę Reader albo
Po wybraniu linku pojawia się ekran podzielony na dwie części. Panel znajdujący się po lewej stronie wyświetla listę subsrybowanych kanałów. Znajduje się tam również okno do dodawania nowych adresów :
Tam wklejamy adres kanału RSS, który pobieramy ze strony.
Naciskamy przycisk Add i po chwili (jeśli adres jest poprawny) po prawej stronie widzimy zawartość kanału:
Na górze okna, po prawej stronie, znajdują się przełączniki określające, w jaki sposób mają być wyświetlane wiadomości (expand view – widok rozszerzony, list view – lista wiadomości). Każdą z wiadomości można wyróżnić (Add star) lub wysłać znajomym (Email). Ważną opcją jest – podobnie jak w przypadku wiadomości w skrzynkach poczty elektronicznej – oznaczanie wiadomości jako przeczytanej (Make as read). Licznba znajdująca się przy nazwie kanału w prawym panelu określa ilość nieprzeczytanych wiadomości.
Dlaczego warto korzystać z Google Reader?
Jeżeli zbudujemy bazę adresów kanałów RSS stron, na których najczęściej szukamy informacji historycznych, możemy je wszystkie zebrać w czytniku Google Reader. Mamy gwarancję, że (jak to czasem bywa w przypadku narzędzi do RSS instalowanych na dysku twardym komputera) nasze dane nie zostaną skasowane przy nieprawidłowym zamknięciu systemu. Możemy też eksportować albo importować pliki z definicjami adresów. Pozwala to na korzystanie z już zbudowanych baz kanałów RSS.
Google Reader umożliwia też przeszukiwanie wiadomości. Korzystanie z tego narzędzia oszczędza czas, który w innym przypadku musielibyśmy przeznaczyć na odwiedzanie poszczególnych stron i przeglądanie opublikowanych na nich aktualności.
Polecamy również krótki przewodnik o Google Reader opublikowany na YouTube (najlepiej oglądać w pełnym oknie):