Logo portalu Historia i Media

Historyczne zasoby internetu, digitalizacja, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje »

 
Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (23.01, 2008) i jego treść może nie być aktualna. Komentarze zostały zablokowane.

Memoloop.com – znów kolektywne opisywanie przeszłości

Memoloop.com to serwis internetowy pozwalający na publikowanie i wymienianie się wspomnieniami. Podobny serwis – Miomi.com – opisywaliśmy już jakiś czas temu.

Memoloop umożliwia użytkownikom publikowanie materiałów (tekstów, fotografii – także tych wykonanych komórkami – i krótkich filmów video) opisujących ich dawną i mniej dawną przeszłość. Mogą oni także łączyć się w grupy zainteresowane konkretnym tematem (np. wspomnienia z dzieciństwa, stare fotografie rodzinne, miasto w przeszłości, wspólne doświadczenia itp.). Wspomnienia odwołujące się do tego samego czasu, miejsca czy wydarzenia są automatycznie łączone, co daje nową perspektywę w ich upamiętnianiu. Także taką, która może być trudna do zaakceptowania. Jednak w ten sposób obok własnego, zamkniętego zasobu wspomnień pojawiają się nowe, dotyczące tej samej przestrzeni, pozwalające spojrzeć na przeszłość z nowego punktu widzenia: So haben Sie über die memos die Chance, an den Erinnerungen von anderen Mitgliedern teilzuhaben. Wie erlebten diese den Fall der Mauer, das WM-Finale 2006 oder die Heirat in Las Vegas? Das Angebot will jedoch kein kollektives Gedächtnis sein, sondern ein Portal, in dem sich individuell erlebte Geschichte auch individuell festhalten lässt. Es ist also mehr als ein digitales Tagebuch. Memoloop vernetzt Erinnerungen und mit ihnen die Menschen, die diese gemacht haben. (#)

memoloop.jpg

Jak przekonują autorzy serwisu, to także szansa na spotkanie starych znajomych albo poznanie nowych przyjaciół. Wszystko w oparciu o kolektywnie re-konstruowaną przeszłość.

Autorem koncepcji istniejącego od 2006 roku serwisu jest Florian Wagner, prezes niemieckiej agencji Licennium GmbH. Serwis Memoloop dostępny jest w wersji angielskiej i niemieckiej. Jego partnerem jest testowy portal niemieckiego operatora telefonii komórkowej T-Mobile.

 

Kilka razy w miesiącu wysyłany jest tekstowy newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

• • •

Kategorie: Narzędzia Pamięć i formy upamiętniania

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

Komentarze

 
 
Historia i Media

Historiaimedia.org to pierwszy polski projekt poświęcony zagadnieniom relacji między historią a mediami. Rola mediów w kulturze historycznej, ich wpływ na kształtowanie świadomości przeszłości, internet i nowe technologie w badaniach i edukacji historycznej, historia w sztuce współczesnej – to tylko niektóre z tematów poruszanych na tej stronie.

Dowiedz się więcej »

Kontakt

Redakcja „Historia i Media”
03-189 Warszawa
Skrytka pocztowa 145
[email protected]
redaguje Marcin Wilkowski

Polecamy
Warsztat badacza komunikacji