Nowe funkcje w Wikipedii i beta wersja serwisu WikiEducator

link

Wikimedia Foundation poinformowała dziś o rozpoczęciu współpracy z Open Society Institute, Commonwealth of Learning i firmą PediaPress.com w celu przygotowania systemu umożliwiającego lepsze edukacyjne wykorzystanie zasobów wolnych sieciowych encyklopedii.

Cały projekt podzielony został na kilka etapów. Pierwszym z nich jest upublicznienie wersji beta serwisu WikiEducator, który ma umożliwiać remiksowanie artykułów dostępnych w Wikipedii i pobieranie ich na dysk twardy w formacie PDF. Serwis hostowany jest przez Commonwealth of Learning i korzysta z publicznych skryptów Wikipedii.

wikieducator.jpg
Dostępna jest już publiczna wersja beta serwisu.

Drugim etapem projektu jest planowane na początek 2008 roku umożliwienie użytkownikom Wikipedii płatnego zamawiania wydruków poszczególnych artykułów (lub zestawów artykułów). Za tę część inicjatywy odpowiadać będzie PediaPress.com.

nowefunkcje_wiki.jpg
Nowe funkcje umożliwią między innymi eksport kolekcji artykułów do plików PDF

Ostatnią częścią projektu – planowaną na połowę 2008 roku – jest dodatnie standardu formatu plików OpenDocument jako alternatywy w opcji eksportu zawartości artykułów. Dzięki temu praca na materiałach pozyskanych z Wikipedii ma być łatwiejsza i pozbawiona problemów związanych z różnymi wersjami oprogramowania (edytory tekstów). Na wprowadzenie tych zmian Fundacja uzyskała grant z Open Society Institute w wysokości 40 tysięcy dolarów.

O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji CC BY-SA 3.0.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>