Przypomnieć stan wojenny – www.13grudnia81.pl – nowy internetowy projekt edukacyjny IPN

link

Właśnie ruszył nowy projekt IPN, który w swoim zamierzeniu ma przybliżyć młodym ludziom wydarzenia z 13 grudnia 1981 roku. Strona dostępna jest pod adresem 13grudnia81.pl.

Wiele młodych osób zapytanych o datę 13 grudnia nie umie jej połączyć z żadnym wydarzeniem. IPN za pomocą strony internetowej stara się zmienić tę sytuację.

Na odwiedzających serwis duże wrażenie zrobić mogą archiwalne materiały dźwiękowe z demonstracji. Można również posłuchać opozycyjnych piosenek, a także obejrzeć film dokumentujący działania służb specjalnych. Dostępne są również archiwalne zdjęcia.

Na stronie udostępniono również słownik, który w krótkich hasłach opisuje takie pojęcia jak koksownik czy krzyże kwietne.

Ważnym elementem serwisu jest strona poświęcona ofiarom stanu wojennego. W powszechnej świadomości okres ten nie jest kojarzony z politycznymi mordami, a jeśli już – ich skala jest umniejszana. Tymczasem jak pisze Łukasz Kamiński, przygotowując wprowadzenie stanu wojennego, komuniści od początku liczyli się z ofiarami śmiertelnymi. Zakładali, iż będzie ich znacznie więcej, niż było w rzeczywistości. W przeprowadzonej pod koniec września 1981 r. rozmowie z wysłannikiem kierownictwa NSPJ, Konradem Naumanem, jeden z liderów tak zwanych „zdrowych sił” w PZPR, Stanisław Kociołek stwierdził bez ogródek: „taka droga kosztować będzie być może tylko kilka tysięcy ofiar, podczas gdy kontynuacja dotychczasowego tak zwanego porozumienia prowadzić musi do rozlewu krwi, do morza krwi”. Tuż przed 13 grudnia w szpitalach przygotowano tysiące miejsc dla rannych. Dziesiątkom tysięcy aktywistów PZPR rozdano broń palną. (#).

piotr_sadowski.jpg
22-letni Piotr Sadowski – jedna z ofiar stanu wojennego. Pracownik Portu Gdańskiego. 31 sierpnia 1982 r. w centrum Gdańska, podczas ucieczki przed oddziałami milicji rozpędzającymi demonstrantów, przewrócił się i uderzył w głowę. Nieprzytomny, uległ zatruciu gazami łzawiącymi. Zmarł po przewiezieniu do szpitala. Śledztwo umorzono „z powodu niestwierdzenia czynu przestępczego”.

Na stronie dostępny jest również spis wydanych przez IPN publikacji związanych z okresem stanu wojennego. Dostępne są pełne elektroniczne wersje tych wydawnictw.

Dariusz Iwaneczko, Opór społeczny a władza w Polsce południowo-wschodniej 1980–1981, Warszawa 2005.

Stan wojenny w Polsce 1981–1983, red. Antoni Dudek, Warszawa 2003.

Stan wojenny w dokumentach władz PRL (1980–1983).

Świadectwa stanu wojennego, wstęp Janusz Krupski, oprac. Antoni Dudek i Krzysztof Madej, wyd. 2, Warszawa 2006.

Przed i po 13 grudnia. Państwa bloku wschodniego wobec kryzysu w PRL 1980–1982, t. 1, red. Łukasz Kamiński, Warszawa 2006.

Adam Strzembosz, Maria Stanowska, Sędziowie warszawscy w czasie próby 1981–1988, Warszawa 2005.

Stan wojenny w Wielkopolsce, red. Stanisław Jankowiak i Jan Miłosz, Poznań 2004.

Władza i opozycja w stanie wojennym na Białostocczyźnie, oprac. T. Danilecki, M. Kietliński, wyd. IPN Oddział w Białymstoku, Zarząd Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”, Białystok 2006.

Idą pancry na „Wujek”, red. A. Borowski, Oficyna Wydawnicza Volumen, Stowarzyszenie „Pokolenie”, IPN w Katowicach, Warszawa 2006.

Stan wojenny w Małopolsce. Relacje i dokumenty, oprac. Zbigniew Solak, Jarosław Szarek, współpraca Henryk Głębocki, Jolanta Nowak, Adam Roliński, Kraków 2005.

Stan wojenny w Małopolsce w relacjach świadków, oprac. Zbigniew Solak, Jarosław Szarek, współpraca Ewa Zając, Kraków 2001.

Stan wojenny na Pomorzu w relacjach świadków. Materiały konkursu historycznego, oprac. Justyna Skowronek i Maria Krause, Gdańsk 2004.

Stan wojenny, Warszawa 2002 (Teki edukacyjne).

Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej nr 11-12/2006.

Multimedialne zasoby, słownik, biogramy ofiar oraz przede wszystkim duży zasób publikacji dotyczących historii stanu wojennego powoduje, że witryna www.13grudnia81.pl staje się jedną z najważniejszych stron edukacyjnych dotyczących tego tematu w polskim internecie.

Zobacz też inne strony poświęcone stanowi wojennemu:
Dziś nie biją
stanwojenny.republika.pl
Raport Rzeczpospolitej – stan wojenny
Śmierć Michała Adamowicza w obiektywie Krzysztofa Raczkowiaka
25 rocznica wprowadzenia stadu wojennego
Krzysztof Wojciechowski, kolekcja autorska – „wojna na murach” w stanie wojennym
Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarno�ć” – internowani w Wierzchowie, Wielkanoc 1982
Bolesław Dymiński, kolekcja autorska
Marian Szajda, kolekcja autorska – niezależna manifestacja 31 sierpnia 1982 we Wrocławiu
Tomasz Wierzejski, kolekcja autorska
Kolekcja NZS SGGW (1981-1984)

O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji CC BY-SA 3.0.

Powiązane wpisy

Komentarze “Przypomnieć stan wojenny – www.13grudnia81.pl – nowy internetowy projekt edukacyjny IPN”

  1. andrze napisał/napisała:

    Jestem rocznik 1957 slużbę wojskową odbywalem w latach 1978-1980 Zaraz po wyjściu z wojska zostalem powolany do rezerwy Bylem nawet zadowolony Lecz do końcaroku 1980bylem jeszcze dwa razy W roku 1981/od-do lipiec1981 bylem dwarazy/W pażdzierniku zostalem ponownie wezwany do rezerwy Nastroje byly napiętę Okazalo się że rezerwiści są prosolidarni przyjechala Żandarmeria Wojskowa i zgarnela kilku chlopaków Wtety zaczol się rwetes/prawie bunt/Dowództwo oszalalo W dniu następnym zostaliśmy zwolnieni do domu Dlatego myśl ma taka rezerwisći zawiedli zostawiamy ostatni rocznik slóżby zasadnicz\ej o dwa miesiące

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>