Historia i Media » Aktualności, Narzędzia

Głos za Wikipedią - anonimowi użytkownicy tworzą realną wartość?

29.10, 2007 2:56

redakcja

The Wired Campus opublikował krótką notkę dotyczącą kolejnego argumentu w trwającej wciąż dyskusji o merytorycznej wartości Wikipedii.

Sceptycznie nastawione do projektu Wikipedii osoby podkreślają, że skoro mogą edytować jej hasła niezarejestrowani, anonimowi użytkownicy, jakość dostępnych w niej artykułów nie może być dobra. Według nich większość z anonimowych edytorów to z pewnością wandale, których niszczycielska praca często bywa niezauważana - wystarczy przecież podmienić jakąś datę albo wielkość, aby konkretna definicja przestała być poprawna.

Tymczasem na Dartmouth College przygotowano analizę dotyczącą wpływu anonimowych edytorów na poziom merytoryczny holenderskiej i francuskiej Wikipedii. Okazuje się, że ci anonimowi “dobrzy Samarytanie” stanowią bardzo silną część najbardziej wartościowych autorów haseł.

Najczęściej zajmują się oni jedną, wybraną kategorią artykułów, które odpowiadają ich wiedzy i zainteresowaniom. Nie logując się, nie biorą udziału w konkurencji między edytorami o ilość edycji. Okazuje się też, że wprowadzane przez nich edycje mają większe szanse na utrzymanie się niż zmiany tworzone przez zarejestrowanych wikipedystów.

Jeśli podasz nam swój adres email, poinformujemy Cię o nowościach na stronie i weźmiesz udział w naszych konkursach

Oczywiście istnieje też grupa anonimowych użytkowników z dużą ilością edycji, którzy mają negatywny wpływ na funkcjonowanie Wikipedii. To przede wszystkim spamerzy i wandale, niszczący istniejące już hasła. Według badania, do tej grupy statystycznie zaliczyć można anonimowych użytkowników posiadających więcej niż 100 edycji. Im mniej edycji ma mieć niezalogowany wikipedysta, tym lepszej jakości jest jego zaangażowanie dla Wikipedii.

jakosc_wikipedia.jpg

John Timmer w serwisie Ars Technica dyskutuje z metodologią przyjętą przez osoby tworzące raport. Zwraca na przykład uwagę, że trudno jest czasem rozróżnić, czy pracowała nad konkretnym artykułem jedna, czy kilka osób (dynamiczne IP), a przecież ma to wpływ na wyniki analizy. Podobnie trudno jest oszacować jakość poszczególnych haseł.

Bezpośredni link do raportu z analizy (PDF)

Newsletter

Subskrybuj newsletter serwisu Historia i Media. Dzięki temu w twojej skrzynce email pojawią się informacje o nowych artykułach dostępnych w serwisie. Dla osób zarejestrowanych przygotowaliśmy również konkursy, w których wygrać można książki historyczne. Nie wysyłamy żadnych reklam. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji.

Komentarze

Brak komentarzy

RSS dla komentarzy do tego postu. TrackBack URI

Dodaj swój komentarz

Imię
Email
WWW

Przepisz kod z obrazka

Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.


Podobne posty

Kategorie

Polecamy Archeowieści

Polecamy

Estetyka PRL-u