Historia i Media » Aktualności

DNA pomaga w identyfikacji żołnierzy I wojny światowej

23.09, 2007 23:17

redakcja

29-letni szeregowiec Jack Hunter zginął na polu bitwy pod Passchendaele w 1917 roku. Umierał w ramionach swojego brata - Jima, który pochował go niedaleko linii frontu w płytkim grobie. Kiedy ucichły działa, chciał odnaleźć ciało brata, jednak ziemia była tak zryta pociskami, że stało się to niemożliwe. Jim zmarł w 1977 roku.

obraz_wojny.jpg90 lat po tej jednej z najkrwawszych bitew I wojny światowej, ciało Jack Hunter zostało zidentyfikowane dzięki badaniom kodu DNA. Uroczysty pogrzeb z pełnymi honorami wojskowymi odbędzie się już w tym tygodniu na jednym z cmentarzy wojennych w Belgii. Ciało szeregowca Huntera - obok szczątków pięciu innych żołnierzy - zostało odnalezione rok temu przez robotników naprawiających rury gazowe w miasteczku Westhoek niedaleko Ypres. Przy zwłokach nie odnaleziono żadnych dokumentów i przedmiotów, które mogłyby ułatwić identyfikację - oprócz butów i fragmentów mundurów, które świadczyły, że byli to australijscy żołnierze.

Po 13 miesiącach badań udało się - również dzięki staraniom 81-letniej już dziś bratanicy Jacka Huntera, Mollie Millis - udało się ostatecznie potwierdzić tożsamość zwłok. Umożliwiły to pobrane od Mollie Millis próbki materiału DNA, które porównano z DNA zachowanym w zwłokach.

Przypadek Jacka Huntera stał się przyczyną dyskusji o zbudowaniu w Wielkiej Brytanii specjalnej bazy próbek kodu DNA poległych żołnierzy, których ciała udałoby się odnaleźć. Taka baza mogłaby stać się narzędziem do skuteczniejszejszego poszukiwania i identyfikacji ofiar wojen.

Jeśli podasz nam swój adres email, poinformujemy Cię o nowościach na stronie i weźmiesz udział w naszych konkursach


Ostatni żyjący brytyjski żołnierz biorący udział w bitwie pod Passchendaele.


Weterani odwiedzają pole bitwy - czerwiec 1987.


Trailer zrealizowanego w 2006 roku filmu “Passchendaele”.

Na zdjęciu: Żołnierze australijskiej 4 Dywizji na kładce w lesie Chateau niedaleko Ypres, 29 października 1917 roku. Źródło: Wikipedia.

Zobacz też: Breakthrough as DNA identifies WW1 soldier

Newsletter

Subskrybuj newsletter serwisu Historia i Media. Dzięki temu w twojej skrzynce email pojawią się informacje o nowych artykułach dostępnych w serwisie. Dla osób zarejestrowanych przygotowaliśmy również konkursy, w których wygrać można książki historyczne. Nie wysyłamy żadnych reklam. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji.

Komentarze

Brak komentarzy

RSS dla komentarzy do tego postu. TrackBack URI

Dodaj swój komentarz

Imię
Email
WWW

Przepisz kod z obrazka

Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.


Podobne posty

Kategorie

Polecamy Archeowieści

Polecamy

Estetyka PRL-u