Na tej stronie piszemy o nowej humanistyce i relacjach między historią a mediami (zwłaszcza internetem) | Poleć nas na Facebooku
 
 

Narodowe Archiwum Cyfrowe weszło w pierwszą fazę realizacji

Nie tak dawno opisywaliśmy inicjatywę Narodowego Archiwum Cyfrowego jako projektu open source. Rafał Magryś z NAC udostępnił nam więcej informacji na ten temat:

Narodowe Archiwum Cyfrowe weszło w pierwsze stadium tworzenia i powstanie z przekształcenia obecnego Archiwum Dokumentacji Mechanicznej (ADM), które przechowuje zbiory audio-wizualne.

Podstawowym zadaniem NAC będzie stopniowa cyfryzacja narodowego zasobu archiwalnego. Dlatego rozpoczęto projekt masowej digitalizacji materiałów tradycyjnych oraz prace związane z gromadzeniem „dokumentów elektronicznych”. W tej chwili koncentrujemy się budowie platformy do udostępnienia możliwie największej ilość informacji i materiałów archiwalnych on-line oraz ich długotrwałego zabezpieczania – mówi dr Nikodem Bończa Tomaszewski, dyrektor ADM kierujący pracami związanymi z powstaniem NAC.

ifar.jpgTrwają prace nad integracją z NAC funkcjonującego prototypu Archiwum Dokumentów Elektronicznych oraz uruchomieniem w ramach NAC cyfrowego Archiwum Audio-Wizualnego (jeszcze w tym roku udostępnionych zostanie on-line kilkadziesiąt tysięcy najciekawszych fotografii ze zbiorów ADM).

Ruszył także nowe projekty ZoSIA (Zintegrowany System Informacji Archiwalnej) i SeDAn (System Digitalizacji Archiwalnej). Ich tworzenie chcemy w najszerszym możliwym zakresie oprzeć na idei oprogramowania otwartego, tak żeby z tych systemów skorzystały bezpłatnie nie tylko archiwa państwowe, ale także inne instytucje, które prowadzą archiwa – zauważa Bończa Tomaszewski.

Rafał Magryś, odpowiedzialny za tworzeniem systemów informatycznych NAC, podkreśla, że skala projektowanych systemów, zakładane tempo prac oraz idea otwartego oprogramowania sprawiają, że do współpracy chcemy zaprosić także programistów, którzy rozwijaliby poszczególne elementy na zasadach „open source”.

Do tej pory żadna instytucja państwowa nie próbowała oprzeć swoich działań na rozwiązaniach otwartych na taką skalę. Dlatego projekt ma charakter w dużej mierze pionierski. Jego realizacja będzie sprawdzianem siły polskich środowisk wspierających idee „otwartego oprogramowania”, który może zdeterminować stosunek administracji państwowej do „open source” w nadchodzących latach. Podstawowe zadania dla systemów informatycznych NAC zostaną przedstawione środowisku „open source” w czasie tegorocznej „Jesieni linuksowej”.

Więcej o archiwach państwowych: www.archiwa.gov.pl oraz na www.ifar.lublin.ap.gov.pl.

pixelstats trackingpixel

• • •

Kategorie: Zasoby

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Udostępnij na Facebooku

Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku

 

Komentarze

 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   

Kathy Charmaz, Teoria ugruntowana. Praktyczny przewodnik po analizie jakościowej

Książka – jak wskazuje podtytuł – nie oferuje jedynie abstrakcyjnej wiedzy teoretycznej. Autorka prowadzi czytelnika przez cały proces badawczy: od stworzenia koncepcji, poprzez zbieranie danych, aż do ich analizy oraz zaprezentowania w formie tekstu naukowego. Wszytko zaś w duchu konstruktywistycznej odmiany teorii ugruntowanej.

mw: Wydaje mi się, że wobec możliwości przeszukiwania pełnotekstowego znaczenie metadanych maleje (chociaż oczywiście...

Hanna Staszewska: Zgadza się. Bałagan w przyporządkowaniu słów kluczowych do poszczególnych książek dotyczy także...

R.S.: Z tymi opisami w polskich bibliotekach cyfrowych też nie zawsze jest najlepiej. W słowach kluczowych jest jeden...

Monika: Chciałabym również zaprosić na swojego bloga poświęconego historii oraz odtwórstwu historycznemu z okresu...

J.: Swietnie to moze polskie zasoby nie sa opisane bo bilioteki cyfrowe to zywe organizmy i chciazby to co dawno bylo...

Agnieszka: Miło mi, że Antiquitates znalazły się na liście, dziękuję :) Pozwolę sobie dorzucić w związku z tym blog,...

Lena: Wzruszyłam się, gdy uświadomiłam sobie, że należę do barbarzyńców epoki przejściowej, którzy wprawdzie z...

mw: Archiwalia przechowywane przez TVP wcale do niej nie należą i nigdy nie należały (nawet te powstałe po 1994 r.)...

gds: Niestety, o tym w szkole dowiedzieć się nie mogłem :/ Trochę z innej beczki – muzykę w tle zapowiedzi sam...

FortArt: Dziękuję, za umieszczenie mojego reklamowego bloga w tym zaszczytnym miejscu. Zgłaszam zatem istnienie...

Michał: Jako autor bloga ‘Kadrinazi’ jest mi niezwykle miło, że moje wypociny znalazły się w tak...

R.S.: Są też blogi Dudka i Żaryna na Salonie24 (http://antoni.dudek.salon24.p l/; http://jan.zaryn.salon24.pl/)

Agnieszka: formularz dotyczy osób zgłaszających wystąpienie; a czy można uczestniczyć biernie czyli wpaść posłuchać?

Radosław: Moja praca to przekrój szeroko na pojętej rekonstrukcji historycznej. Poza tym praca ta ma na celu pewne...

Hanna Staszewska: No dobrze:) Przeczytałam jeszcze raz artykuł MR i po raz kolejny muszę się zgodzić z jego tezami....

Zachęcamy do zgłaszania informacji o wydarzeniach, nowych publikacjach, interesujących serwisach internetowych i artykułach dostępnych online. Aby wysłać wiadomość, skorzystaj z poniższego formularza.

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres e-mail (wymagane)

Prosimy wybrać temat wiadomości

Treść wiadomości

Prosimy przepisać kod z obrazka:
captcha


Kilka razy w miesiącu wysyłamy tekstowego maila z informacją o nowych materiałach dostępnych na stronie. Nie publikujemy reklam, a czasem nawet rozdajemy książki. Subskrybuj newsletter.

Najnowsze materiały (opublikuj swój)
http://polacynawschodzie.pl/

Broszura do pobrania

Publikacja jest wyborem artykułów opublikowanych w ciągu kilku lat istnienia serwisu. Zebrane tu teksty opisują projekty, koncepcje i wyzwania związane z funkcjonowanie instytucji pamięci (archiwów, muzeów) we współczesnym zmediatyzowanym, wielokulturowym społeczeństwie. Jakie strategie działania przyjmują te instytucje wobec gwałtownego rozwoju Internetu?

Pobierz: Historia, nowe media i instytucje pamięci (369)

 

Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz portalu historycznego Histmag.org

Od 9 stycznia 2010 Historia i Media jest projektem Fundacji Nowoczesna Polska.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"