Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (11.09.2007) i jego treść może nie być aktualna. Dodawanie komentarzy zostało zablokowane.

Narodowe Archiwum Cyfrowe jako projekt open source

Jak informuje Dziennik Internautów, niebawem ruszą pracę nad Narodowym Archiwum Cyfrowym. Projekt będzie umożliwiał dostęp do materiałów zgromadzonych w Archiwach Państwowych i będzie oparty o wolne oprogramowanie i otwarte standardy.

Do współpracy przy tworzeniu Narodowego Archiwum Cyfrowego zapraszamy archiwistów, którzy swoją przyszłość wiążą z rozwojem archiwistyki cyfrowej zarówno w NAC, jak i w swoich archiwach. Zapraszamy także informatyków, programistów, którzy chcieliby wziąć udział pionierskim projekcie rozwijanym w oparciu o ideę open-source. Zapraszamy także użytkowników archiwów i wszystkich entuzjastów Internetu i wolnego dostępu do informacji – powiedział dyrektor NAC Nikodem Bończa Tomaszewski.

Narodowe Archiwum Cyfrowe, które zajmie się m.in.: archiwizacją dokumentów cyfrowych powstałych w procesie digitalizacji zasobów, samą digitalizacją i udostępnianiem on-line materiałów archiwalnych,
archiwizacją materiałów audio-wizualnych i multimedialnych, informatyzacją Archiwów Państwowych oraz tworzeniem systemów informatycznych wspierających powszechny dostęp do materiałów archiwalnych.

ifar.jpg

Jak czytamy na stronach Internetowego Forum Archiwalnego, ponieważ idea Narodowego Archiwum Cyfrowego zakłada wolny i nieskrępowany dostęp do informacji publicznej, twórcy NAC postawili także rozwijać systemu informatyczne w oparciu o wolne oprogramowanie i otwarte standardy. Będzie to pierwszy w Polsce projekt open-source rozwijany na taką skalę przez centralną instytucję publiczną (Archiwum Państwowe w Lublinie Archiwum Dokumentacji Mechanicznej).

Otwarty standard to standard, do którego pełnej specyfikacji dostęp nie jest limitowany prawnie, finansowo lub tajemnicą handlową firmy, która standard opracowała. Ponadto standard uznawany jako otwarty jest opracowywany, zatwierdzany oraz później ewentualnie modyfikowany przez porozumienie (organizację) zainteresowanych tworzeniem tego standardu podmiotów, działające niedochodowo i zapewniające członkostwo wszystkim zainteresowanym.

Informacje o problemach archiwów z dokumentami zapisanymi w zamkniętych standardach przeczytać można w artykule Problemy z archiwizowaniem cyfrowych danych uderzą w historyków? .• • •


Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

Komentarze

Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety. Komentarze są moderowane.