polecamy

Zaproszenie: Średniowieczna muzyka interpretowana przez dzisiejszych wykonawców

07.09,2007
redakcja

22 września 2007 roku odbędzie się Festiwal Muzyki Współczesnej „Faktoria. Rekonstrukcje – interpretacje”, tematem inaugurującym doroczny festiwal będzie muzyka Średniowiecza i Renesansu.

Wykonawcy zrekonstruują i zinterpretują wybrane utwory, które zostaną przełożone na dzisiejszy język muzyczny, w tym: Kyrie eleison; Lament Jeronima Szafrańca starosty Chęcińskiego, o śmierci syna jego; Napis nad grobem zacnej królowej Barbary Radziwiłłówny; Pieśń na śmierć Hieronima Łaskiego; Pieśń o łotrowskim stanie obłudnych mnichów i mniszek; Pieśń o śmierci króla jego miłości starego, Sigmunda pierwszego. To doskonały sposób, aby zaprezentować dzisiejszemu odbiorcy muzykę dawną, choć w zupełnie nowych aranżacjach. Średniowieczne i renesansowe rytmy wydobędą się z nowoczesnych instrumentów, nieznanych ludziom wieków ciemnych. Lamenty, napisy nad grobem wydobyte z komputera, spreparowane i zmienione zabrzmią w Pruszczu Gdańskim, w równie nietypowej scenerii, w nowo wybudowanym amfiteatrze na terenie powstającej Faktorii Rzymskiej. Rekonstrukcji miejsca , w którym na początku naszej ery miał zaczynać się szlak bursztynowy, miejsca do którego zjeżdżali kupcy z najdalszych zakątków Europy.

Impreza składać się będzie z trzech części, które same w sobie stanowią zamkniętą całość.

Festiwal rozpocznie Jazzowa aranżacja, którą zagrają Szymon Baranowski na kontrabasie, Paweł Kapica na skrzypcach oraz Michał Sasinowski na saksofonie.

W drugiej części zagra Lud Hauza, którą tworzyć będą Cyprian Wieczorkowski – elektronika, przy towarzystwie pięknego sopranowego głosu Katarzyny Orzech – Ożarowskiej, gitary Dawida Gogolewskiego oraz akordeonu i instrumentów perkusyjnych (z wykorzystaniem kaszubskich dźwięków) Tadeusza Korthalsa. Komputerowo spreparowane pieśni średniowieczne i renesansowe dzięki pomocy gitary elektrycznej i instrumentów perkusyjnych w swoim brzmieniu zupełnie nie przypominają oryginalnych wykonań. Niekiedy smutne, wręcz przygniatające, a niekiedy wesołe, czasem nawet taneczne, daleko odbiegły od swoich archaicznie brzmiących tytułów.

grafika_faktoria.jpgFestiwal zamykać będzie niekwestionowana gwiazda polskiej muzyki elektronicznej Jarosław Grzesica/ Seed Project, szef artystyczny Warsaw Electronic Festiwal, który przełoży średniowieczne dźwięki na muzykę eksperymentalną i nowo elektroniczną. Pokaże zupełnie nowe brzmienie muzyki dawnej, przetworzone i zagrane tylko za pomocą najnowszej techniki komputerowej. Grzesica do muzyki podchodzi w czysto techniczny sposób, choć trudno odmówić mu fantazji, zazwyczaj wykorzystuje sampltroniczną pracę z tłami naturalnymi oraz możliwie daleko idącą elektroniczną ingerencją w materiał dźwiękowy.

Eklektyczną całość, spajającą wszystkie wątki dzisiejszego rozumienia muzyki z dawnym brzmieniem, opatrzoną wspaniałą oprawą graficzną i wizualną będzie można zobaczyć w amfiteatrze na terenie Bałtyckiego Międzynarodowego Parku Kulturowego w Pruszczu Gdańskim 22 września 2007 roku.
Wejście na Festiwal bezpłatne, ale tylko na zaproszenia, które będzie można zdobyć od patronów medialnych oraz u organizatora Pomorskiej Rady Sztuki.

Więcej informacji znaleźć można na stronie organizatora Pomorskiej Rady Sztuki.

Patronat nad Festiwalem objęli: Warsaw Electronic Festiwal, Radio Gdańsk, Radio Kaszëbë, syntezatory.pl, pruszcz.com, 80bpm.net, Jazz Radio, twojbillboard.pl. Festiwal będzie można usłyszeć na żywo na stronie www.toksyna.pl.

Jakub Glabiszewski

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Uwaga: Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

Istnieje możliwość subskrybowania informacji o nowych komentarzach do tego artykułu za pomocą kanału RSS

Dodając komentarz pomagasz digitalizować starodruki