Logo portalu Historia i Media

Historyczne zasoby internetu, digitalizacja, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje »

 
Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (29.08, 2007) i jego treść może nie być aktualna. Komentarze zostały zablokowane.

MemoryArchive, czyli znów o kolektywnym archiwizowaniu pamięci

Dan McDowell, autor świetnego bloga o edukacji historycznej wykorzystującej nowe rozwiązania technologiczne pisze w jednej z ostatnich notek o kolektywnym gromadzeniu wspomnień i relacji za pomocą serwisów opartych o schemat wiki.

Jednym z nich jest MemoryArchive. Znaleźć w nim można relacje dotyczące najróżniejszych wydarzeń i elementów życia codziennego – od opisu doświadczeń zamachów z 11 września (to data bardzo ważna z punktu widzenia internetowych projektów kolektywnej historii) aż po historie związane z używaniem pierwszych telefonów komórkowych czy wspomnienia z koncertu Coldplay.

memoryarchive.png

Opisywany przez McDonalla projekt może być również wykorzystywany w edukacji historycznej. Tak jak Wikipedia to doskonała przestrzeń do publikowania przygotowywanych przez uczniów haseł dotyczących np. historii ich miejscowości, tak MemoryArchive może być prototypem serwisu, gdzie umieszczać będzie można spisane przez młodych ludzi relacje świadków historii. Mediawiki jako darmowy i prosty w obsłudze skrypt nadaje się do tego bardzo dobrze.

McDonall podkreśla rolę kolektywnych form zapisywania i publikowania doświadczeń odnosząc się do strategii zbierania i upubliczniania relacji osób ocalonych z Holocaustu. To spotkanie z pamięcią przyczyniło się do dynamicznego rozwoju metody historii mówionej i pozwala kolejnym pokoleniom poznawać realia i znaczenie Zagłady. Powstały tysiące nagrań, wydano tysiące książek, które do dziś są świadectwem tamtych czasów – świadectwem dramatów poszczególnych jednostek, ale też doświadczeń całej żydowskiej społeczności.

McDonall w swojej analizie idzie dalej i zastanawia się, czy nasze – współcześnie tworzone – wspomnienia i relacje będą miały szansę się zachować, czy nie zostaną zapomniane, choćby dlatego, że mają całkowicie inne, nieporównywalnie mniejsze znaczenie. Chociaż dla nas samych przecież może być ono najważniejsze. Problemem na pewno może być nadmiar, który być może stanie się (zamiast niedoboru źródeł) największą bolączką historyków kolejnych pokoleń.

Projekt MemoryArchive obok takich inicjatyw jak September 11 Digital Archive czy April 16 Archive to kolejny przykład na powoli zarysujący się już trend tworzenia w Internecie kolektywnych obrazów przeszłych wydarzeń. Internet jest nie tylko przestrzenią tego typu działań – on je warunkuje, ponieważ poza nim nie mogłyby mieć one takiego zasięgu i tak zróżnicowanych zasobów. W nim i przez niego świadkowie współczesnych historii często dowiadują się o wydarzeniu (jak w przypadku 11 września), dokumentują je (zdjęcia z telefonów komórkowych itp.), powszechnie je interpretują i wymieniają opinie i doświadczenia z innymi. Jednocześnie trwa nieustanny zapis, który umożliwia zachowanie tych treści na przyszłość (np. w postaci archiwum list dyskusyjnych czy specjalnie przygotowywanych projektów, takich jak wspomniany September 11 Digital Archive).

 

Kilka razy w miesiącu wysyłany jest tekstowy newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

• • •

Kategorie: Narzędzia Zasoby

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

Komentarzy: 1

 
  • u nas mogłoby zaistnieć kolektywne archiwum „S”. nawet z racji zbliżających się obchodów kolejnej rocznicy powstania organizacji. Przecież jest tyle materiałów, tyle relacji świadków i tyle wspomnień

     
     
     
 
 
Historia i Media

Historiaimedia.org to pierwszy polski projekt poświęcony zagadnieniom relacji między historią a mediami. Rola mediów w kulturze historycznej, ich wpływ na kształtowanie świadomości przeszłości, internet i nowe technologie w badaniach i edukacji historycznej, historia w sztuce współczesnej – to tylko niektóre z tematów poruszanych na tej stronie.

Dowiedz się więcej »

Kontakt

Redakcja „Historia i Media”
03-189 Warszawa
Skrytka pocztowa 145
[email protected]
redaguje Marcin Wilkowski

Polecamy
konferencjehum