Historyczne zasoby internetu, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje historyczne, historia w mediach.
 
 

Poniedziałkowy przegląd prasy – 27 sierpnia

Gazeta.pl: Norman Davies o świadomości historii w PolsceTrudno mi powiedzieć, ale mam wrażenie, że wasz stosunek do historii to dziwna mieszanina kompleksów, nieuzasadnionej dumy i pretensji do świata. Spójrzmy na polskich przewodników turystycznych, bo to pierwsi ambasadorowie polskiej historii. Zazwyczaj traktują dzieje Polski ze śmiertelną powagą, bez dystansu – tak jakby nieustannie szukali zadośćuczynienia za poniesione krzywdy. W Wielkiej Brytanii przewodnicy wręcz kpią z własnej historii, nawet tej krwawej – ot, choćby związanej z żonami Henryka VIII.

„Uczyć się z historii”: Antologia komiksów o Powstaniu Warszawskim – Muzeum Powstania Warszawskiego wydało antologię komiksów poświęconych tematyce Powstania Warszawskiego. Zbiór liczy 17 nowel autorstwa przedstawicieli młodego pokolenia polskich rysowników i scenarzystów. Zobacz też: Strona domowa – www.1944.pl/komiks

Dziennik: To Romulus zbudował Rzym – Włoski archeolog Andrea Carandini twierdzi, że legendarny założyciel Wiecznego Miasta był postacią historyczną. Naukowiec uważa, że znalazł pozostałości budynków wzniesionych za panowania pierwszego władcy Rzymu.

Rzeczpospolita: Dzidziuś z Napoleonem – Andrzej Munk planował kontynuację „Eroiki”. Odnaleziono scenariusz filmu, którego główny bohater, Dzidziuś Górkiewicz, podróżuje w czasie, by dobić targu z Napoleonem o wolne państwo polskie. Pomysłodawcami tragikomedii, pełnej odniesień do II wojny światowej i układu jałtańskiego, byli Edward Dziewoński (1916 – 2002), odtwórca roli Dzidziusia Górkiewicza, i Bronisław Zieliński (1914 – 1985), wybitny tłumacz literatury amerykańskiej. Scenariusz, napisany odręcznie przez Zielińskiego, odnalazł syn Edwarda Roman Dziewoński, reżyser teatralny i kronikarz polskiego kabaretu. Tekst zostanie zamieszczony w książce „Dożylnie o Dudku, Edwardzie Dziewońskim”. Wspomnienia opracowane przez syna Dudka i jego wnuka Piotra ukażą się w listopadzie nakładem Bertelsmanna.

Forum: Muzea z ciemną przeszłością – Berlin i Warszawa spierają się o dzieła sztuki zarekwirowane po drugiej wojnie światowej. Ale Niemcy nie upominają się w ogóle o swoje obrazy, które spokojnie wiszą w muzeach holenderskich, amerykańskich, a nawet w Luwrze.

Naukowy.blog.polityka.pl: Gavin Menzies – gwiazda fantastyki historycznej – Gavin Menzies wykoncypował sobie, że przed Kolumbem (w r. 1492) do obu Ameryk (ale także do Antarktydy) dopłynęli Chińczycy. Osiągnięciem chińskich żeglarzy miało również być opłynięcie kuli ziemskiej na sto lat przed Magellanem. Książka Menziesa ukazała się w oryginale w r. 2002. Teraz właśnie wyszło jej francuskie tłumaczenie. Stąd właśnie mój “podziw” dla jego twórczości. Albowiem autor tej poczytnej pozycji, jak widać tłumaczonej obecnie na języki obce, nie tylko zdobył sławę i pieniądze, ale i zatrząsł historią – przynajmniej w głowach tych, którzy dają wiarę jego wywodom.

ElMundo: Mój ojciec, Gandhi – Najsłynniejszy głosiciel pacyfizmu nie miał dobrych relacji ze swoim pierworodnym synem. Za drzwiami zasada „no violence”, w czterech ścianach trwał natomiast krwawy konflikt. Mahatma Gandhi ma też drugie, mniej chwalebne oblicze.

Journal of Modern History: Związki gejowskie prawnie uznane w średniowiecznej Europie? – Allan Tulchin z Shippensburg University w Pensylwanii dowodzi we wrześniowym numerze czasopisma Journal of Modern History, że w średniowiecznej Europie prawo sankcjonowało męskie homoseksualne związki. Tulchin przywołuje francuski termin prawny affrèrement, który oznaczać miał gospodarstwo domowe, w którym obie strony miały takie same prawa jak zwykłe małżeństwa. Osoby w takich relacjach mogły też swój związek cementować kontraktami podobnymi do tych zawieranych przez kobietę i mężczyznę. Tulchin podkreśla, że sankcjonowane relacje nie musiały mieć seksualnego kontekstu.

pixelstats trackingpixel

• • •

Kategorie: Przegląd prasy

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku

Udostępnij ten artykuł

 

Komentarze

 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   


Wojna jest dla dziewczyn

Przemoc i śmierć jest niezbywalnym elementem historii. Czasem wydaje się nawet, że wypełnia ją spychając na margines jakiekolwiek dobro. Jak o takiej historii opowiadać dzieciom?

Hanna Staszewska: Pewnie nie powinnam zabierać tu głosu, bo w życiu nie grałam w żadną grę:D, ale…...

Mateusz: Świetna lista ciekawych blogów:) Skoro są już stare reklamy i wycinki z gazet, to ja dorzucę coś od...

Agnieszka: Do katalogowania notatek i materiałów można używać także np. taki program jak litlink. Jest...

Lena: Berkley: http://webcast.berkeley.edu/co urses.php MIT: http://ocw.mit.edu/courses/ I dla mnie najbardziej...

harc: http://www.hist.us.szn.pl/imag es/stories/archiwistyka/Z%20dz iejow%20polskiego%20anarchizmu -program.pdf...

Mateusz: Odp. Andrzejowi: 1) stwierdzenie zbyt ogólne – gromadzenie „pierwotnych” materiałów...

Andrzej: Trudno przewidywać przyszłość – i to w perspektywie 20 lat czy więcej. Tak więc pomijając...

308_MiGol: Chciałbym zwrócić uwagę na chyba mało znany aspekt użyteczności gier komputerowych w edukacji...

staraprasa: Witam ! Zapraszam do odwiedzenia strony z wycinkami z dawnej prasy. Blog dopiero się rozkręca :)...

Mateusz: To rzeczywiście świetne narzędzie – ciekawe, jak to wygląda z funkcjonalnością, nie...

Mateusz: Typowo amerykański rozmach spojrzenia na przyszłość (patrz: ostatnia książka George’a...

Magda: Dzień dobry, Wiem coś o tym, bo poszukując informacji na temat mojej rodziny, spędziłam wiele godzin na...

mw: w 2010 nie są akceptowane zgłoszenia do Flickr Commons Due to the current backlog of requests

Alek Tarkowski: Ciekawa informacja, ale dziwię się, że opublikowaliście ją bez komentarza. A ten w najkrótszej...

mw: W katalogu Biblioteki Narodowej jest tylko ta jego książka, więc raczej po polsku nie ma nic więcej.


Kilka razy w miesiącu wysyłamy tekstowego maila z informacją o nowych materiałach dostępnych na stronie. Nie publikujemy reklam, a czasem nawet rozdajemy książki. Subskrybuj newsletter.

Najnowsze materiały (opublikuj swój)
XXwiek.pl - historia XX wieku dzień po dniu

Broszury do pobrania

Najnowsza publikacja jest wyborem artykułów opublikowanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy w serwisie Historia i Media, opisujących nowe idee i trendy obserwowane w cyfrowej humanistce.

Pobierz: Historia i Media (2): Nowe idee i trendy (69)

Pobierz: Historia, nowe media i instytucje pamięci (895)

 

Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego i portalu historycznego Histmag.org

Od 9 stycznia 2010 Historia i Media jest projektem Fundacji Nowoczesna Polska.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"