Logo portalu Historia i Media

Historyczne zasoby internetu, digitalizacja, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje »

 
Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (20.08, 2007) i jego treść może nie być aktualna. Komentarze zostały zablokowane.

Poniedziałkowy przegląd prasy – 20 sierpnia

Od dziś co poniedziałek publikować będziemy przegląd najciekawszych historycznych tematów pojawiających się w polskich mediach.

Onet.pl: Bykownia zaszkodzi stosunkom z Ukrainą? – Zdaniem Romana Krucyka, wiceszefa ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) działania polskiej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM) na cmentarzysku ofiar NKWD w podkijowskiej Bykowni mogą doprowadzić do poważnego zaognienia stosunków polsko- ukraińskich.

RMF FM:Kolejne akta opublikowane na stronie Lecha Wałęsy – przeglądać można 300 stron materiałów dotyczących wydarzeń w Stoczni Gdańskiej z sierpnia 1980 roku.

Press: „Tajemnica twierdzy szyfrów” promowana w całej Polsce – wrzesień będzie w polskiej telewizji miesiącem szczególnie naznaczonym historią. Oprócz premierowych odcinków sensacyjnej „Tajemnicy twierdzy szyfrów” zobaczyć będzie można film „Jutro idziemy do kina”, który opisuje losy dwudziestolatków z września 1939 roku. Z trzydziestu osób klasy maturalnej, do której uczęszczali bohaterowie, dwadzieścia nie przeżyło wojny, a kilka zostało skazanych na śmierć w stalinowskiej Polsce.

Telewizja Polska: Izrael: rząd pomoże ocalałym z Holokaustu – Izraelski rząd zawarł porozumienie z obywatelami ocalałymi z nazistowskiej zagłady, przyznając im specjalne zasiłki oraz ulgi – oświadczyło biuro premiera Ehuda Olmerta. Pomoc obejmie osoby, które przetrwały obozy koncentracyjne lub getta. Wielu ocalałych egzystuje poniżej granicy ubóstwa, nie otrzymując żadnego wsparcia ze strony państwa.

Głos Wielkopolski: Niemcy chcą upamiętnić żołnierzy poległych na poznańskiej Cytadeli – Niemiecki Ludowy Związek Opieki nad Grobami Wojennymi zwrócił się do władz Poznania o rozważenie możliwości upamiętnienia żołnierzy Wehrmachtu poległych w 1945 na Cytadeli.

Wirtualne Media: Kaczyński: Donald Tusk i PO uzależnionie od Niemiec – historia wciąż silnie obecna w polityce. Premier Jarosław Kaczyński odnosi się w wywiadzie we „Wprost” do zainteresowań Donalda Tuska, który prywatnie był wydawcą popularnej serii albumów prezentujących (również niemiecką) historię Gdańska, zatytułowanej „Był sobie Gdańsk”.

tygodnikpowszechny.jpgTygodnik Powszechny: Taka piękna żałoba – Legenda Powstania Warszawskiego zyskała nowe życie. Najnowocześniejsze muzeum historyczne w kraju, multimedialne, pomysłowe, a do tego wsparcie polityków i fascynacja młodych Polaków sierpniem 1944.

Magazyn Esencja: Nie będzie Wiking pluł nam w twarz – Marcin Mortka napisał książkę, w której drugą wojnę światową zamiast Niemców rozpętują Wikingowie, na dodatek wespół z Irlandczykami.

Gazeta Krakowska: Muzeum Pamięci powstaje w Krakowie. Inicjatorzy przedsięwzięcia chcą stworzyć przy ul. Lipowej trzyczęściową ekspozycję „Kraków czasów wojny: Kraków polski, Kraków za okupacji niemieckiej i historię ludności żydowskiej w Krakowie”. Osobny dział będzie poświęcony Oskarowi Schindlerowi oraz Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata. Jest to odpowiedź Miasta na propozycję profesora Aleksandra Skotnickiego, walczącego o utworzenie w fabryce Schindlera Muzeum Yad Vashem.

Histmag: Średniowieczny krucyfiks znaleziony w śmietniku – Krucyfiks znaleziony przypadkiem przez przeszukującą śmieci kobietę okazał się średniowiecznym zabytkiem z kolekcji Czartoryskich.

Polska Agencja Prasowa: Jesienią – spotkanie ws. powołania Muzeum Pola Bitwy Westerplatte – Szacuje się, że pełna rekonstrukcja historyczna Westerplatte może kosztować od 45 do 60 mln zł.

Życie Warszawy: Golo Mann: Historia jest opowieścią – Golo Mann był twórcą o wielkim talencie, którego literackie zdolności tylko nieznacznie ustępowały erudycji. Gdy po II wojnie światowej powrócił do Niemiec, objął katedrę w Stuttgarcie, a czas dzielił między szwajcarską rezydencję a ojczyznę. „Niemieckie dzieje…” są największym dokonaniem Manna jako historyka.

 

• • •

Kategorie: Przegląd prasy

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Brak powiązanych artykułów.

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

Komentarze