Uruchomiono serwis Pamietamkatyn1940.pl
Uruchomiono serwis internetowy promujący kampanię społeczną „Pamiętam. Katyń 1940″.
Symbolem kampanii jest replika guzika z polskiego munduru oficerskiego, odnalezionego w lesie katyńskim. Tak jak w wierszu Zbigniewa Herberta, ma być on znakiem pamięci i identyfikacji z ofiarami Katynia.
Kampanię realizuje Narodowe Centrum Kultury i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W komentarzu do akcji opublikowanym na stronach Kazimierz M. Ujazdowski podkreśla między innymi rolę mediów w działaniach edukacyjnych dotyczących historii:
„Lekcja Katyńska”, którą otrzymują Państwo do swoich rąk, to edukacyjny element kampanii. Musimy pamiętać, że dzisiejsze sukcesy w upowszechnianiu wiedzy historycznej są często wynikiem wykorzystania nowoczesnych środków przekazu, skutecznie przemawiających do świadomości młodego pokolenia i mogących stanowić ważne uzupełnienie programu szkolnego.
Według Krzysztofa Dudka, dyrektora Narodowego Centrum Kultury, kampania ma na celu kształtowanie świadomości historycznej i obywatelskiej oraz przybliżenie, zwłaszcza młodzieży, historii mordu katyńskiego. W ramach projektu edukacyjnego powstaną, skierowane do nauczycieli, scenariusze lekcyjne, materiały multimedialne oraz broszury dotyczące historii i kontekstu zbrodni katyńskiej.
Na stronie znaleźć można informacje o podstawowej literaturze dotyczącej zbrodni katyńskiej, odnośniki do stron internetowych poświęconych temu tematowi oraz bardzo skrótowe kalendarium.
Radiowa zapowiedź projektu
Publikowane są również aktualności związane z badaniami historycznymi dotyczącymi Katynia i jego upamiętnianiem. Niestety, ich treść jest bardzo lapidarna. Na przykład w informacji zatytułowanej obiecująco „Zbrodnia katyńska w oczach współczesnych Rosjan” zamiast dostępu do interesujących badań i analiz otrzymujemy wiadomość o tym, że wszyscy prelegenci sesji otrzymali od organizatorów symboliczne guziki:
W poniedziałek (21 V) w ramach kampanii dyr. K. Dudek wziął udział w sesji naukowej „Zbrodnia katyńska w oczach współczesnych Rosjan”. Uczestnicy sesji otrzymali symbole kampanii – guziki. W dorocznej sesji katyńskiej prelegentami byli m.in. Bożena Łojek, Małgorzata Kuźniar-Plota, Aleksander Gurianow.
Mimo wszystko inicjatywę Narodowe Centrum Kultury należy ocenić pozytywnie i bacznie ją obserwować. Wiedza o Katyniu jest w Polsce nadal koszmarnie mała. Jak pokazały niedawne badania, 67 lat po zbrodni 40 proc. Polaków nadal nie wie, kto wymordował polskich oficerów w 1940 roku.
• • •
Kategorie: Formy upamiętnienia / Świadomość historyczna
Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika
Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku
Komentarze