Logo portalu Historia i Media

Historyczne zasoby internetu, digitalizacja, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje »

 

Internet i edukacja – mit wyrównywania szans dostępu do wiedzy?

Blisko 40 proc. polskich rodzin ma dostęp do internetu. To o połowę więcej niż cztery lata temu. Okazuje się jednak, że nie ma prostego przełożenia między dostępem do Sieci a poziomem wyrównywania szans edukacyjnych. Gazeta Wyborcza publikuje rozmowę z socjologiem Dominikiem Batorskim, który w raporcie Diagnoza Społeczna 2007 badał, jak Polacy korzystają z komputera i z internetu.

Teza, że internet będzie wyrównywał szanse, okazała się, niestety, mitem. Ludzie mają w domach komputery, ale kłopot w tym, jak z nich korzystają. – mówi Batorski. Okazuje się, że dla osób lepiej wykształconych i w lepszej sytuacji materialnej, internet to przestrzeń edukacji i pracy. Osoby słabiej wykształcone i ubożsi (bezrobotni, rolnicy) używają komputera najczęściej do rozrywki i komunikacji.

Pogłębia się zjawisko „cyfrowego wykluczenia” – ludzie bez dostępu do internetu zostają w tyle. Nowość polega na tym, że to samo zjawisko dotyka tych, którzy dostęp mają, ale nie umieją z niego skorzystać.

Batorski podkreśla, że szkoła niedostatecznie uczy bezpiecznego i skutecznego korzystania z zasobów Sieci. Niestety, wielu nauczycieli wciąż traktuje internet jako zagrożenie – miejsce, z którego uczniowie czy studenci kopiują swoje prace. Tymczasem szkoła musi nauczyć młodych korzystania z wielu źródeł, oceny wiarygodności informacji i ich selekcji.

Źródło: hiperksiazka.pl

Ważną kwestią jest także jakość internetowych zasobów. Negatywne stereotypy dotyczące tego, jaką wartość posiadają umieszczane w internecie materiały, bardzo często niestety się potwierdzają. Być może stąd zaufanie do internetu jako źródła wiedzy nie jest na tak niskim poziomie. Najnowsze badania serwisu hiperksiazka.pl pokazują, że 76 proc. użytkowników internetu w Polsce wskazało na książki jako na najbardziej wiarygodne źródło informacji. Zaledwie 13 proc. wymieniło Sieć. Z drugiej strony – wyniki tych badań odnieść można do częstych sytuacji bezkrytycznego wykorzystywania zasobów internetu (w szkolnych czy studenckich pracach zaliczeniowych). Również aż 93 proc. Internautów uważa, że sieć ma istotną przewagę w kwestii odpowiadania na konkretne wiedzowe pytania.

Jak Polacy korzystają z Internetu?

Źródło: Wirtualnemedia.pl

Ponad połowa (64,8 proc.) – spośród użytkowników internetu – korzysta z internetu codziennie lub prawie codziennie, a 19,2 proc. kilka razy w tygodniu. Raz na tydzień korzysta z internetu 7,8 proc. badanych – wynika z badania NetTrack przeprowadzonych między marcem a majem 2007 r. przez SMG/KRC. Okazuje się też, że najczęściej korzystamy z internetu w domu (79,4 proc.) i w pracy (27,0 proc.). Szkoła i uczelnia jest trzecim źródłem kontaktu z Siecią (14,2 proc. badanych korzysta z internetu w tych miejscach).

Najpopularniejszą stroną internetową w Polsce jest wyszukiwarka Google.pl, którą przynajmniej raz w ciągu ostatniego miesiąca odwiedziło 85,3 proc. badanych.

Kolejnymi pod względem popularności stronami internetowymi w Polsce są: Onet (62,3 proc.), Allegro (61,8 proc.), Wirtualna Polska (43,6 proc.) i Interia.pl (35,7 proc.).

 

• • •

Kategorie: Internet

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz »

 
 • dobry artykuł

   
   
   
 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.