Historia i Media » Laboratorium, Narzędzia, Świadomość historyczna

Laboratorium: Buzzhistory (1)

03.06, 2007 0:43

Marcin Wilkowski

Termin buzzhistory (zresztą nigdzie wcześniej nie spotkany) zdefiniujemy sobie roboczo mniej więcej jako świadomość historyczną, która ujawnia się w Internecie w formie komunikatów reprodukowanych w wielu miejscach - na blogach, listach dyskusyjnych, forach internetowych, elektronicznych wydaniach czasopism itp. Słowo buzz oznacza gwar, brzęczenie, szum, rumor. Buzzhistory to historia, która może przybrać formę wpisu na blogu, plotki podanej w komentarzu na forum albo artykułu na stronie “odkrywającej” spiskowe teorie najnowszych dziejów. Jej cechą jest to, że może być latwo rozprzestrzeniana i modyfikowana. Może mieć charakter plotki o niewielkim zasięgu albo mitu, który uznawany jest powszechnie za fakt. Tym terminem chcemy po prostu określić formę, w jakiej może ujawniać się w Internecie historia (pamięć i świadomość historyczna), podkreślić jej szybkość, częstą ulotność i podatność na wszelkie naukowe dewiacje (takie jak teorie spiskowe czy myślenie magiczne). Przy pisaniu o świadomości historycznej w Internecie chcielibyśmy stosować właśnie ten termin.

Próbując w jakiś sposób opisać ujawniajacą się w Internecie świadomość historyczną analizować można zapytania do wyszukiwarek i wpisy publikowane na blogach. Narzędzia dostarczane przez serwis Technorati umożliwiają ogólne i szacunkowe zobrazowanie trednów występowania poszczególnych słów kluczowych publikowanych na blogach. Wyszukiwarka generująca wykres może być optymalizowana pod względem zasięgu czasowego wykresu, można również określić język przeszukiwanych blogów.

Na tej stronie można wygenerować wykresy z własnymi słowami kluczowymi.

Jeśli podasz nam swój adres email, poinformujemy Cię o nowościach na stronie i weźmiesz udział w naszych konkursach

Kolejnym interesującym narzędziem do szacowania popularności słów kluczowych w Internecie jest Google Trends. Ta usługa opiera się na analizie zapytań wyszukiwarki Google i również, podobnie jak Technorati, może być dostosowywana do konkretnych regionów.

Serwis Google udostępnia informacje na temat ilości, pochodzenia, zależności od czasu i głównych regionów zapytań kierowanych do wyszukiwarki Google. Usługa pozwala m. in. porównanie częstości różnych zapytań na wykresie. Ranking można sortować także według języka i państwa, z którego zapytania pochodzą. System działa na podstawie numeru IP z którego padło zapytanie. W związku z tym jest on podatny na zafałszowanie wyników poprzez sztuczne generowanie zapytań z odpowiedniej klasy IP. (źródło)

Poniższy obrazek to wynik analizy zapytań po słowie kluczowym “stan wojenny”. Warto zwrócić uwagę na wyraźne zwiększenie się częstotliwości pojawiania się tego słowa pod koniec każdego roku, kiedy obchodzone są kolejne rocznice grudniowych wydarzeń 1981 roku.

stanwojenny.jpg

Podobnie rzecz ma się w przypadku muzeum Powstania Warszawskiego, które zostało otwarte w 60. rocznicę wybuchu Powstania:

powstanie.jpg

Ten przykładowy link generuje wykres dla słowa “historia”.

http://www.google.com/trends?q=historia&ctab=0&geo=PL&date=all

Rozwiązania tego typu to bezpłatne i obejmujące swoim zasięgiem dosyć pokaźną część zasobów Sieci narzędzia, które wykorzystać można do analizowania internetowej recepcji współczesnych wydarzeń albo badań nad świadomością historyczną objawiającą się w tym medium.

Newsletter

Subskrybuj newsletter serwisu Historia i Media. Dzięki temu w twojej skrzynce email pojawią się informacje o nowych artykułach dostępnych w serwisie. Dla osób zarejestrowanych przygotowaliśmy również konkursy, w których wygrać można książki historyczne. Nie wysyłamy żadnych reklam. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji.

Komentarze

Brak komentarzy

RSS dla komentarzy do tego postu. TrackBack URI

Dodaj swój komentarz

Imię
Email
WWW

Przepisz kod z obrazka

Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.


Podobne posty

Kategorie

Polecamy Archeowieści

Polecamy

Estetyka PRL-u