Komisja Europejska raportuje o digitalizacji
W raporcie znalazło się interesujące zestawienie dotyczące programów archiwizacji Internetu (WWW) oraz ograniczeń w korzystaniu ze zbiorów z domeny publicznej nakładanych przez instytucje z krajów UE.
W raporcie znalazło się interesujące zestawienie dotyczące programów archiwizacji Internetu (WWW) oraz ograniczeń w korzystaniu ze zbiorów z domeny publicznej nakładanych przez instytucje z krajów UE.
Przedstawiciele instytucji edukacyjnych i kulturalnych współpracujący w ramach New Media Consortium (NMC) po raz kolejny przygotowali raport horyzontalny poświęcony perspektywom wykorzystania internetu i narzędzi cyfrowych w muzeach. Ważnym wątkiem tegorocznego raportu są otwarte zasoby tych instytucji (open content).
W opracowaniu Arts Organizations and Digital Technologies czytamy, że oprócz pozytywnego wpływu na promocję działalności, sprzedaż biletów czy politykę informacyjną, internet i media społecznościowe w głębszy sposób zmieniają same instytucje.
Pod koniec lipca GUS opublikował raport Działalność instytucji kultury w Polsce, w którym znalazły się ciekawe dane dotyczące sektoru GLAM – muzeów, galerii i bibliotek.
Open Educational Resources – a Historical Perspective to tytuł opracowania przygotowanego na konferencję ALTC2012, która odbyła się we wrześniu w Manchesterze.
Survey Report on Digitisation in European Cultural Heritage Institutions 2012 to pierwszy raport na temat digitalizacji w europejskich instytucjach kultury przygotowany w ramach projektu ENUMERATE.
Od września zeszłego roku eksperci OCLC publikowali kolejne części raportów poświęconych wykorzystywaniu narzędzi społecznościowych w działalności bibliotek, muzeów i archiwów cyfrowych, głównie w perspektywie – definiowanego jednak dość szeroko – społecznego opisywania udostępnionych online zbiorów.
Raport odnosi się wprost do zapowiadanej w Komisji Europejskiej nowelizacji dyrektywy o ponownym wykorzystaniu informacji z sektora publicznego (2003/98/WE), która w nowej wersji obejmować ma także instytucje dziedzictwa.
W ramach grantu Narodowego Centrum Kultury (program Obserwatorium Kultury 2011) zrealizowano badania polskiego ruchu rekonstrukcyjnego. Kierownikiem badania Grupy odtworzeniowe. Rekonstrukcja dziedzictwa i kultura w działaniu był prof. Tomasz Szlendak.