Słowo kluczowe: muzeum

Muzeum Etnograficzne w Warszawie szuka wikipedystów do stałej współpracy

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie zaprasza wikipedystów i wikipedystki do stałej współpracy w ramach cyklicznego projektu dokumentacji polskich obrzędów ludowych. Poniżej zarys projektu: Projekt pod roboczym tytułem „Tradycja w szerokim obiegu” zakłada wspólne cykliczne badania terenowe na terenie Polski pracowników Muzeum Etnograficznego w Warszawie wraz

Ministerialna strategia dla muzeów wymaga uzupełnienia

Chciałbym bardzo serdecznie polecić wywiad z dr hab. Małgorzatą Omilanowską, podsekretarzem stanu w MKiDN, opublikowany na stronach nowego portalu muzealnictwo.com. Rozmowa jest interesująca przede wszystkim dlatego, że formułowane w niej tezy uznać chyba można za świadectwo założeń polityki, którą ministerstwo chciałoby wobec muzeów prowadzić.

Zakaz fotografowania w muzeach nie musi być zły

Muzeum jako przestrzeń fizyczna broniąca się przed totalną digitalizacją kultury to bardzo atrakcyjna perspektywa. Ostatecznie nie wszystko musi być zarejestrowane i zdigitalizowane i nie zawsze w recepcji kultury i dziedzictwa musimy stawiać w centrum swoje własne ja.

Metamuzeum – nieformalne spotkania muzealników

Metamuzeum to planowany cykl nieformalnych spotkań mających być przestrzenią wymiany wiedzy i dyskusji o nowinkach, trendach i ciekawych projektach muzealnych. Pierwsza odsłona Metamuzeum odbędzie się 25 czerwca w Warszawie.

NMC Horizon Report 2012: otwarte zasoby w muzeach

Przedstawiciele instytucji edukacyjnych i kulturalnych współpracujący w ramach New Media Consortium (NMC) po raz kolejny przygotowali raport horyzontalny poświęcony perspektywom wykorzystania internetu i narzędzi cyfrowych w muzeach. Ważnym wątkiem tegorocznego raportu są otwarte zasoby tych instytucji (open content).

Od Atari do Xboxa – gry video w muzeum

Muzea takie jak ICHEG czy berlińskie Computerspielemuseum mają ważną misję do spełnienia: muszą nie tylko ochronić historyczne oprogramowanie i sprzęt komputerowy, ale także budować społeczną świadomość tego, że stare gry komputerowe są ważną częścią dziedzictwa.

Ekonomia muzeów w dobie Internetu

W jaki sposób sytuacja muzeów przypomina sytuację prasy papierowej i czego możemy się z tego nauczyć? Tekst Elizabeth Merritt, dyrektora założycielskiego The Alliance’s Center for the Future of Museums.