Robotowcy 1943. Monografia II Zgrupowania Zgrupowań Partyzanckich AK “Ponury”
Do ppor. Waldemara Szwieca przychodzi oficer Oddziału VI Sztabu Naczelnego Wodza. Ostatnie ankiety przed powrotem nietypową drogą do Polski – do Ojczyzny po 2 latach tułaczki po Europie. Rzeczony oficer mógł powiedzieć:
- Jakie pseudonimy Pan porucznik sobie wybiera?
Co w takiej sytuacji pomyślał Szwiec? Nie sposób się tego dzisiaj już dowiedzieć. Tak, czy inaczej, postanowił występować pod praktycznie nieznanym w konspiracji pseudo „Dal” oraz drugim i najważniejszym w Jego okupacyjnej „karierze” pseudonimem „Robot”.
W jaki jednak sposób w 1942 roku Waldemar Szwiec wymyślił słowo „robot”? Czym się sugerował? Skąd czerpał natchnienie? Odpowiedź nasuwa się w tej chwili jedna. Przypadkowo młody Waldek musiał zetknąć się z prekursorem robotyki i pionierem fantastyki naukowej Czechem Karelem Čapkiem.
Čapek w 1920 r. napisał niezwykły dramat pt. Rosumovi Umělí Roboti (pol. Roboty Uniwersalne Rossuma). Książka opowiada o robotach, które powstały przeciwko swoim twórcom, oszalały i próbowały zniszczyć rasę ludzką.
O autorze
Marek Jedynak, doktorant Instytutu Historii Akademii Świętokrzyskiej, historyk wojskowości. Specjalizuje się w dziejach Armii Krajowej w Okręgu Radomsko-Kieleckim ZWZ-AK „Jodła”. Zajmuje się również Cichociemnymi Żołnierzami AK oraz badaniami nad historią Ziemi Koneckiej. Współautor pracy Kielecka Chorągiew ZHP im. Stefana Żeromskiego w latach 1956-2000 oraz autor kilkunastu artykułów popularno – naukowych dotyczących żołnierzy mjr. „Ponurego” i historii regionu. W latach 1998-2003 drużynowy 5 Koneckiej Drużyny Harcerskiej im. ppor. cc. Waldemara Szwieca „Robota” w Hufcu ZHP Końskie. Od 1999 r. stale współpracuje z żołnierzami ppor. „Robota”. Od 2007 r. członek Stowarzyszenia Pamięci Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”-„Nurt”. Prywatnie – skoczek spadochronowy.
Zasoby
Przeczytaj fragment książki
Biogram Waldemara Szwieca „Robota”
Blog Marka Jedynaka