Linki
Poniżej znajdują się odnośniki do interesujących z punktu widzenia zagadnień digital humanities stron internetowych oraz do serwisów partnerskich. Nie jest to zestaw pełny, odpowiedni katalog powinien dopiero zostać przygotowany. Sugestie dotyczące rozbudowy bazy linków można przesyłać za pomocą formularza.
Strony partnerskie:
Archeowieści – najpopularniejszy polski blog historyczny
Archiwistyka.pl – pierwszy archiwistyczny serwis branżowy
Edunews.pl – Portal o nowoczesnej edukacji
wiedzaiedukacja.eu – świat wirtualnej nauki
knhs.hist.uj.edu.pl – Koło Naukowe Historyków Studentów UJ
Polskie blogi
Pracownia 54 – Serwis poświęcony refleksji nad (nowymi) mediami, edukacji medialnej oraz przemianom współczesnej kultury w oparciu o nowe narzędzia komunikowania.
Kultura 2.0 – Blog “Kultura 2.0″ jest częścią projektu “Kultura 2.0″ (w jego skład wchodzi jeszcze konferencja “Kultura 2.0. Media – sztuka- dziedzictwo. Cyfrowy wymiar przyszłości” oraz “Raport”), którego celem jest systematyczna refleksja nad zmianami, jakie zachodzą w kulturze pod wpływem rozwoju technologii cyfrowych.
Wirtualna Informacja – Okiem Młodego Badacza – blog Grzegorza Gmiterka, asystenta w Zakładzie Bibliotekarstwa, Książki Współczesnej i Innych Środków Przekazu w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UMCS w Lublinie.
Ciekawsza strona historii – blog historyczny dostępny w serwisie blox.pl
Socjologia Internetu – blog Marty Klimowicz, analizy schematów funkcjonowania blogów i społeczności internetowych – także w Polsce.
Antymatrix – blog Edwina Bendyka o zjawiskach na styku nauki, życia społecznego i nowych mediów.
HIPERbLOG – blog Grzegorza Stunży – krytycznie o edukacji medialnej.
Biblioteka 2.0 – blog społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych.
Straszna sztuka – blog Izy Kowalczyk: sztuka, media, historia, gender.
Blog Ali – jeden z najciekawszych blogów historycznych w polskim internecie. Przeszłość opisywana za pomocą interesujących cytatów z historycznych relacji i opracowań, w tle dyskusje o wierze, sztuce i języku.
Monika Jędralska – blog niestereotypowego bibliotekarza ekstrawertyka. Monika Jędralska jest redaktorem/koordynatorem Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.
Polskie portale i pisma
Wiedza i Edukacja – Wiedza i Edukacja to projekt internetowy poświęcony uczeniu się i tworzeniu różnych form wiedzy: naukowej, filozoficznej, artystycznej i edukacyjnej, utworzony na kanwie czasopisma internetowego: „Kultura i Historia” istniejącego od 2001 roku.
Techsty – Techsty poświecone są związkom literatury z mediami komputerowymi. Cybertekst, teoria hipertekstu, nowe gatunki sztuki cyfrowej.
Obieg – Witryna czasopisma Obieg wydawanego przez CSW Zamek Ujazdowski. Wiele artykułów o relacjach między sztuką a historią.
Lektury Reportera – projekt Macieja Lewandowskiego poświęcony dziennikarstwu.
Do.org.pl – prawdziwy polski serwis dziennikarstwa obywatelskiego. Odtrutka na tabloidowy styl opisywania rzeczywistości, z jakim mamy do czynienia na najpopularniejszych portalach w Polsce.
[baza linków jest rozbudowywana, wkrótce zestaw anglojęzycznych odnośników]