Encyklopedia Głupoty

Autor: Matthijs van Boxsel

Książka Matthijsa van Boxsela o przewrotnym tytule „Encyklopedia Głupoty” to zestawienie niezwykle zabawnych w swojej wymowie esejów o głupocie, pomyłkach i gafach, które, jak udowadnia autor, stanowią niezbędny motor dziejów. Czym w zasadzie jest głupota? Kogo i czego ona dotyczy? Czy głupota jest szkodliwa i czy jest uwarunkowana geograficznie? Wydawać by się mogło, że zadawanie sobie podobnych pytań jest niedorzecznością, a przynajmniej stratą czasu. Nic bardziej mylnego!

Głupota jest bowiem niezastąpionym i niezbędnym elementem w życiu człowieka - stanowi podwaliny kultury i cywilizacji, a to wystarczający argument, który przemawia za tym, aby poświęcić jej choć chwilę uwagi. Matthijs van Boxel swoimi spostrzeżeniami przeciera nam oczy- głupota tkwi we francuskich ogrodach, w monarchii konstytucyjnej, w zachowaniach społecznych, w pustych frazesach, które wypowiadamy na co dzień…Dowodów na jej obecność możemy szukać w najbliższym otoczeniu, bo „egzystencja nasza rozgrywa się na obszarze pomiędzy: głupotą z definicji nieuświadomioną i niszczącą świadomością naszej głupoty”. Autor podsuwa czytelnikom bogaty zbiór tekstów źródłowych w postaci przypowieści, cytatów, ale również obrazów i rycin, potwierdzających tezę postawioną już na pierwszych kartach książki: głupota jest typowa dla człowieczeństwa.

Więcej o publikacji przeczytać można w artykule “Czy głupota jest motorem historii?”.

Najnowsze publikacje

Małgorzata Klasicka, Kobiety - powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej 1944 - 1945 Piotr Tadeusz Kwiatkowski, Pamięć zbiorowa społeczeństwa polskiego w okresie transformacji Marcin Kula, O co chodzi w historii? Maria Bogucka, Człowiek i świat. Studia z dziejów kultury i mentalności XV-XVIII w. czasopismo, Magazyn Zabytki Heritage (nr 7/30, lipiec 2008) Robert Traba, Historia - przestrzeń dialogu

Newsletter

Subskrybuj newsletter serwisu Historia i Media. Dzięki temu w twojej skrzynce email pojawią się informacje o nowych artykułach dostępnych w serwisie. Dla osób zarejestrowanych przygotowaliśmy również konkursy, w których wygrać można książki historyczne. Nie wysyłamy żadnych reklam. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji.