Powrót do strony ze spisem książek

Tajemnicze dzieje Europy

Tajemnicze dzieje Europy

Autor: Jerzy Besala

Tytuł książki Jerzego Besali „Tajemnicze dzieje Europy. Inne spojrzenie” intryguje oraz niepokoi. Czy rzeczywiście dzieje Europy kryją jeszcze przed nami tajemnice? Czy w ogóle można mówić o jakiejkolwiek tajemniczości- a jeśli tak, to czego nie wiemy? Otóż, jak wykazuje autor, pytań dotyczących dziejów jest więcej niż odpowiedzi, a interpretacji faktów znanych nam z książek historycznych wcale nie możemy być pewni. Wszystkiemu winne jest tytułowe „inne spojrzenie”. Inna optyka od tej powszechnie przyjętej, rodzi bowiem pytania - czy rzeczywiście potrafimy na nie wyczerpująco i przekonywająco odpowiedzieć?

Jerzy Besala nie przedstawia w swojej książce alternatywnych wersji historii ani spiskowych teorii dziejowych- a trzeba przyznać, że tego typu rozwiązania byłyby niezwykle kuszące przy poruszaniu tak poczytnych tematów jak czarownice, czy masoni. Autor stawia sobie trudniejsze zadanie- gromadzi fakty, rozważa ich przebieg, a kwestię interpretacji pozostawia czytelnikowi- sam jednak umiejętnie zmusza go do przemyślenia treści poprzez, stanowiący jakby konstrukcję „Tajemniczych dziejów Europy”, sposób - metodę zadawania pytań. W jaki sposób? Dlaczego? Czy rzeczywiście?- frazy te niewątpliwie często goszczą na kartach tej nietuzinkowej książki.

Więcej o publikacji przeczytać można w artykule “Poza historią linearną - Jerzy Besala, "Tajemnicze dzieje Europy"”.

Najnowsze publikacje

Małgorzata Klasicka, Kobiety - powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej 1944 - 1945 Piotr Tadeusz Kwiatkowski, Pamięć zbiorowa społeczeństwa polskiego w okresie transformacji Marcin Kula, O co chodzi w historii? Maria Bogucka, Człowiek i świat. Studia z dziejów kultury i mentalności XV-XVIII w. czasopismo, Magazyn Zabytki Heritage (nr 7/30, lipiec 2008) Robert Traba, Historia - przestrzeń dialogu

Newsletter

Subskrybuj newsletter serwisu Historia i Media. Dzięki temu w twojej skrzynce email pojawią się informacje o nowych artykułach dostępnych w serwisie. Dla osób zarejestrowanych przygotowaliśmy również konkursy, w których wygrać można książki historyczne. Nie wysyłamy żadnych reklam. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji.