Powrót do strony ze spisem książek

Protokoły mędrców Syjonu Autentyk czy falsyfikat?

Protokoły mędrców Syjonu Autentyk czy falsyfikat?

Autor: Janusz Tazbir

„Protokoły mędrców Syjonu” składają się z dwudziestu czterech wykładów. Każdy z nich zawiera po kilkanaście paragrafów. Treść uderza swą nieskomplikowaną wymową i dotyczy globalnego spisku, dzięki któremu grupa Żydów ma osiągnąć władzę i przewodnictwo nad światem. Poszczególne artykuły pełne są powtórzeń i sprzeczności. „Protokoły mędrców Syjonu” to krytyka liberalizmu, omówienie wszelakich sposobów, które umożliwią żydowskim mędrcom dojście do upragnionego celu władzy nad światem, a także wizja rzeczywistości po zrealizowaniu tego zamiaru. Okazać się ma, że jedyna forma rządu, jaka będzie mogła istnieć to despotyzm. Liberalizm przestanie mieć rację bytu jako system, który się nie sprawdził. Wszyscy - oczywiście poza mędrcami - jak stado owiec będą kierowani przy pomocy siły lub wielkiego kapitału. Także za jego pomocą mędrcy mają doprowadzić do ruiny państwa chrześcijańskie - w tym celu mają wszystkimi siłami inspirować rewolucje, strajki i wszelkie rozruchy społeczne.

To, co napisałam powyżej jest bardzo skróconą wersją treści „Protokołów…”, ale nawet już po tym krótkim wstępie bez problemu można odgadnąć, jaka jest ich wymowa. Książka „Protokoły mędrców Syjonu Autentyk czy falsyfikat?” na szczęście nie wpisuje się w długi szereg pseudonaukowych publikacji udowadniających prawdziwość przedstawionego w nim obrazu Żydów. Gwarantem tego jest znakomity autor – Janusz Tazbir, który w swoich pracach bardzo często zajmuje się z historycznego punktu widzenia kwestiami wielonarodowej kultury, tolerancji i uprzedzeń.

Więcej o publikacji przeczytać można w artykule “„Protokoły mędrców Syjonu. Autentyk czy falsyfikat?” – Janusz Tazbir o naturze mitu”.

Najnowsze publikacje

Małgorzata Klasicka, Kobiety - powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej 1944 - 1945 Piotr Tadeusz Kwiatkowski, Pamięć zbiorowa społeczeństwa polskiego w okresie transformacji Marcin Kula, O co chodzi w historii? Maria Bogucka, Człowiek i świat. Studia z dziejów kultury i mentalności XV-XVIII w. czasopismo, Magazyn Zabytki Heritage (nr 7/30, lipiec 2008) Robert Traba, Historia - przestrzeń dialogu

Newsletter

Subskrybuj newsletter serwisu Historia i Media. Dzięki temu w twojej skrzynce email pojawią się informacje o nowych artykułach dostępnych w serwisie. Dla osób zarejestrowanych przygotowaliśmy również konkursy, w których wygrać można książki historyczne. Nie wysyłamy żadnych reklam. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji.