Powrót do strony ze spisem książek

Homo Sacer. Suwerenna władza i nagie życie

Homo Sacer. Suwerenna władza i nagie życie

Autor: Giorgio Agamben

Trzeba przyznać, że Giorgio Agamben raczy swoich czytelników pięknymi zdaniami. Pełnymi treści, a przy tym tak namacalnie wyobrażalnymi, że łatwo przekonujemy się do tez filozofa. Za Gombrowiczowskim nauczycielem można też powiedzieć, że lektura esejów „Homo Sacer. Suwerenna władza i nagie życie„ wzbogaca i zostawia czytelnika z refleksją: dobrze, że jestem tym, kim jestem.

Ta apologetyka normalności po czasach stanu wyjątkowego, którym Agamben zajmował się w innych swoich rozprawach (choćby w „Stanie wyjątkowym”, drugiej części „Homo Sacer”), zdaje się przestrzegać przed ufnością we władzę i ustanawiane prawo. Jak bowiem dowodzi, granica między praworządną, demokratyczną władzą ludu, a władzą nieograniczoną była w historii cienka. Tak cienka, jak między życiem w sensie biologicznym, naturalnym, a życiem politycznym - w takiej sytuacji wystarczało wprowadzić stan wyjątkowy.

Więcej o publikacji przeczytać można w artykule “Agamben. Lekcja ludzkości - „Homo Sacer. Suwerenna władza i nagie życie„”.

Najnowsze publikacje

Robert Traba, Historia - przestrzeń dialogu czasopismo, Fronda. Pismo Poświęcone (46/2008) Kirył Jeskow, Ostatni Powiernik Pierścienia Giorgio Agamben, Homo Sacer. Suwerenna władza i nagie życie Ewa Toniak, Olbrzymki: Kobiety i socrealizm czasopismo, Nowe Kryteria 1/2008

Newsletter

Subskrybuj newsletter serwisu Historia i Media. Dzięki temu w twojej skrzynce email pojawią się informacje o nowych artykułach dostępnych w serwisie. Dla osób zarejestrowanych przygotowaliśmy również konkursy, w których wygrać można książki historyczne. Nie wysyłamy żadnych reklam. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji.