Powrót do strony ze spisem książek

Kultura Współczesna (3/53, 2007)

Kultura Współczesna (3/53, 2007)

Autor: czasopismo

Bartosz Korzeniewski w jednym z ostatnich numerów czasopisma Kultura Współczesna (3/53, 2007) dyskutuje nad terminem, który z punktu widzenia tematów, jakimi zajmujemy się w serwisie Historia i Media wydaje się niezwykle istotny. Chodzi o mediatyzację i medializację pamięci.

Artykuł Korzeniewskiego to nie tylko teoretyczna analiza i próba wprowadzenia do dyskusji nad pamięcią społeczną tych pojęć, ale także - a może przede wszystkim kolejny dowód na to, że opisywanie i analizowanie relacji między mediami a historią i pamięcią ma pewien potencjał, którego nie można zredukować wyłącznie do kwestii specyficznych, niszowych zainteresowań. Zagadnienie to bowiem staje się coraz bardziej istotne z punktu widzenia refleksji nad współczesną świadomością historyczną i rolą mediów w społeczeństwie.

Inne artykuły dostępne w tym numerze

Bartosz Korzeniewski - Medializacja i mediatyzacja pamięci - nośniki pamięci i ich rola w kształtowaniu pamięci przeszłości

Celia Lury - Syndrom fałszywej pamięci. Wspomnij mnie (przeł. Iwona Kurz)

Hubert Orłowski - Wielkie narracje - cezury historyczne - mity fundacyjne

Stanisław Jędrzejewski - Dwie wystawy - jeden projekt? Muzealizacja miejsca pamięci Ucieczka i wypędzenie (przeł. Amelia i Bartosz Korzeniewscy)

Bartosz Korzeniewski - Wystawy historyczne jako nośnik pamięci na przykładzie wystawy o zbrodniach Wehrmachtu

Jerzy Kałążny - Kategoria pamięci zbiorowej w badaniach literaturoznawczych

Hanna Gosk - Jak pamięta się wielką historię i jak się o niej opowiada w prozie XX wieku

Bogumiła Kaniewska - Doświadczenie historyczne w zapisie literackim

Amelia Korzeniewska - Wizualność i pamięć w perspektywie psychoanalizy

Iwona Kurz - Przepisywanie pamięci: przypadek Muzeum Powstania Warszawskiego

Monika Brzóstowicz-Klajn - Wehikuł czasu? Uwagi o Wirtualnej historii: Tajemnica zamachu na Hitlera (program dok. Produkcji Discovery Channel)

Więcej o publikacji przeczytać można w artykule “Mediatyzacja i medializacja pamięci - notatki na marginesie artykułu Bartosza Korzeniewskiego”.

Najnowsze publikacje

Małgorzata Klasicka, Kobiety - powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej 1944 - 1945 Piotr Tadeusz Kwiatkowski, Pamięć zbiorowa społeczeństwa polskiego w okresie transformacji Marcin Kula, O co chodzi w historii? Maria Bogucka, Człowiek i świat. Studia z dziejów kultury i mentalności XV-XVIII w. czasopismo, Magazyn Zabytki Heritage (nr 7/30, lipiec 2008) Robert Traba, Historia - przestrzeń dialogu

Newsletter

Subskrybuj newsletter serwisu Historia i Media. Dzięki temu w twojej skrzynce email pojawią się informacje o nowych artykułach dostępnych w serwisie. Dla osób zarejestrowanych przygotowaliśmy również konkursy, w których wygrać można książki historyczne. Nie wysyłamy żadnych reklam. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji.