Powrót do strony ze spisem książek

Fronda. Pismo Poświęcone (46/2008)

Fronda. Pismo Poświęcone (46/2008)

Autor: czasopismo

Polityka historyczna Rosji - rozmowa z profesorem Andrzejem Nowakiem

W najnowszej Frondzie opublikowano zapis rozmowy Piotra Pałki z profesorem Andrzejem Nowakiem. Tematem wywiadu była polityka historyczna Rosji. Andrzej Nowak jest znawcą problematyki Rosji i Europy Wschodniej, kierownikiem Pracowni Dziejów Rosji i Europy Wschodniej Instytutu Historii PAN oraz Zakładu Historii Europy Wschodniej UJ.

Jak przekonuje Nowak, polityka historyczna Rosji jest po części wyrazem potrzeb i dążeń samego społeczeństwa rosyjskiego, które zmobilizowało wokół nowej koncepcji wizji Rosji w świecie elity intelektualne i polityczne. Była to reakcja na politykę pierwszej kadencji rządów Jelcyna, który próbował narzucić zupełnie inny od imperialnego język i styl prowadzenia polityki - a także mówienia o historii. Andrzej Nowak udowadnia też, że budowa nowego dyskursu politycznego i historycznego nie mogłaby się odbyć bez zaangażowania sporej części rosyjskich historyków (takich jak Aleksander Mitrofanow, zastępca Żyrinowskiego czy Natalia Narocznicka). Ich wykład historii Rosji uzupełniły propagandowe schematy promowane przez władzę.

Więcej o publikacji przeczytać można w artykule “Polityka historyczna Rosji - rozmowa z profesorem Andrzejem Nowakiem”.

Najnowsze publikacje

Robert Traba, Historia - przestrzeń dialogu czasopismo, Fronda. Pismo Poświęcone (46/2008) Kirył Jeskow, Ostatni Powiernik Pierścienia Giorgio Agamben, Homo Sacer. Suwerenna władza i nagie życie Ewa Toniak, Olbrzymki: Kobiety i socrealizm czasopismo, Nowe Kryteria 1/2008

Newsletter

Subskrybuj newsletter serwisu Historia i Media. Dzięki temu w twojej skrzynce email pojawią się informacje o nowych artykułach dostępnych w serwisie. Dla osób zarejestrowanych przygotowaliśmy również konkursy, w których wygrać można książki historyczne. Nie wysyłamy żadnych reklam. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji.