Kolejna odsłona konkursu Wiki Lubi Zabytki

link

wikilDo końca września trwa kolejna odsłona konkursu „Wiki Lubi Zabytki”. Celem konkursu jest sfotografowanie wszystkich obiektów posiadających status zabytku nieruchomego i wpisanych do wykazów zabytków prowadzonych przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków. Przygotowane w ramach konkursu fotografie uzupełnią zbiory repozytorium Wikimedia Commons.

Konkurs Wiki Lubi Zabytki jest częścią europejskiej inicjatywy Wiki Loves Monuments, w Polsce ogranizuje go Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

Pomysł na konkurs narodził się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło już 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich (w tym z Polski), którzy przesłali łącznie ponad 168 tys. zdjęć – dzięki temu Wiki Loves Monuments 2011 trafił do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „Największy Konkurs Fotograficzny”. Trzecia edycja konkursu, która odbywała się w dniach 1-30 września 2012, objęła już cały świat: 15 tys. osób z 35 krajów przesłało ponad 365 tys. zdjęć.

W polskiej edycji konkursu, noszącej nazwę Wiki Lubi Zabytki, w 2012 wzięło udział 679 uczestników, którzy załadowali do repozytorium wolnych mediów Wikipedii – Wikimedia Commons, ponad 51 tys. zdjęć polskich zabytków. Pod względem liczby przesłanych zdjęć Polska zajęła wtedy pierwsze miejsce wśród wszystkich krajów biorących udział w konkursie. W 2013 roku polskie zabytki powtórzyły sukces dzięki prawie 48 tys. załadowanych zdjęć! (#)

Podstawowe zasady udziału:

  • udział w konkursie może wziąć każda osoba dorosła oraz osoba poniżej 18. roku życia za zgodą swoich opiekunów prawnych;
  • niepublikowane dotąd fotografie zabytków z oficjalnej listy należy przesyłać za pomocą konta w Wikimedia Commons
  • minimalna rozdzielczość zdjęcia to 8 megapikseli;
  • przed wyjściem w teren i robieniem zdjęć dokumentujących zabytki warto przeczytać ten poradnik;
  • można fotografować także te zabytki, których zdjęcia są już w Wikimedia Commons;
  • warto pamiętać, że zgodnie z polityką praw autorskich projektów wikipedystycznych przesyłane zdjęcia będą dostępne dla wszystkich do dowolnego wykorzystania, na dowolnej stronie Wikipedii i w każdej z jej wersji językowych oraz poza Wikipedią; autorzy zdjęć zachowają jednak część swoich praw (zgodnie z licencją CC BY-SA lub CC BY);
  • nagrody: za najlepsze pojedyncze zdjęcie otrzymać można nagrodę w wysokości 3 tys. zł. (więcej informacji o nagrodach tu).

Więcej informacji organizacyjnych znaleźć można na stronie domowej konkursu – pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wiki_Lubi_Zabytki.

Opracowano na podstawie materiałów Stowarzyszenia Wikimedia Polska
O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji CC BY-SA 3.0.

Powiązane wpisy