Brytyjczycy zarchiwizują strony internetowe poświęcone I wojnie światowej

link

British Library organizuje specjalną kolekcję brytyjskich stron internetowych poświęconych I wojnie światowej.

Kolekcja obejmować ma jedynie strony internetowe z domeny krajowej .uk oraz innych domen brytyjskich lub te strony, których wydawcy znajdują się na terytorium Zjednoczonego Królestwa. Automatyczna archiwizacja stron rozpocznie się jeszcze w tym roku i będzie ponawiana aż do 2019.

Gromadzone mają być nie tylko strony publikujące materiały archiwalne czy treści historyczne, ale też te dokumentujące wydarzenia organizowane z okazji stulecia wybuchu I wojny światowej. Kolekcja nie będzie obejmować pojedynczych plików multimedialnych (istniejących niezależnie od strony WWW, np. plików z YouTube), zawartości prywatnych sieci, treści wiadomości poczty elektronicznej oraz oraz zamkniętych grup w serwisach społecznościowych. Propozycje adresów stron do archiwizacji zgłaszać można za pomocą odpowiedniego formularza.

British Library przekonuje, że nowa kolekcja będzie dla badaczy cennym źródłem wiedzy o tym, jak I wojna światowa postrzegana jest dziś w społeczeństwie oraz czy i jak oddziałuje na współczesnych Brytyjczyków.

Zarchiwizowane strony udostępniane będą w repozytorium UK Web Archive.

O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji CC BY-SA 3.0.

Powiązane wpisy