Ewa Domańska o perspektywach rozwoju badań historycznych (video)

link

Całkiem niedawno w Lublinie (UMCS) odbyła się konferencja naukowa poświęcona historiografii dziejów najnowszych w Polsce po 1989 roku.

Dzięki prof. Andrzejowi Radomskiemu możemy obejrzeć nagrania części wystąpień i dyskusji z tego wydarzenia: są one dostępne na YouTube na kanale pod tym adresem. Chciałbym zwrócić uwagę szczególnie na jedno z wystąpień, poświęcone globalnej perspektywie badań historycznych.

Podczas swojego wystąpienia prof. Ewa Domańska przedstawiła wyniki analizy 1200 numerów 300 czasopism historycznych publikowanych w językach kongresowych i wydanych w latach 2010-2012. Na bazie tej analizy zaproponowała katalog pięciu najdynamiczniej rozwijających się subdyscyplin badań historycznych – są to nowa historia imperialna, historia transnarodowa, badania pamięci i dziedzictwa, historia środowiskowa i ekologiczna oraz historia posthumanistyczna i wielogatunkowa, biohistoria i neurohistoria.

Tłem rozwoju tych kierunków badawczych jest dążenie do

zbudowania holistycznej, zintegrowanej oraz komplementarnej wiedzy, która połączyłaby humanistykę i nauki społeczne z naukami przyrodniczymi i z naukami o życiu, oraz – co nowe – z różnymi rodzajami wiedzy autochtonicznej.

O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji CC BY-SA 3.0.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *