Muzeum Narodowe we Wrocławiu współpracuje z blogerami
Od pani Magdaleny Musiał z Działu Oświatowego Muzeum Narodowego we Wrocławiu otrzymałem informację na temat trwającego już od końca października projektu „Blogosfera z klasą w Muzeum Narodowym”. W jego ramach organizowane są w siedzibie muzeum spotkania z blogerami piszącymi o szeroko rozumianym dziedzictwie (nie tylko wrocławskiej historii czy zabytkach, ale także np. staropolskiej kuchni):
Ideą cyklu jest zaprezentowanie nowoczesnych form przekazu dziedzictwa kulturowego, co doskonale wpisuje się w muzealne cykle wykładów takie jak „Mój Śląsk. Fascynacje” czy „Dziedzictwo kulturowe Europy”, które od lat cieszą się dużym zainteresowaniem. Tym razem nie zapraszamy profesjonalistów, ale pasjonatów, którzy w swoich blogach prezentują swoje pasje: sztukę kulinarną, historie obyczajów, architekturę, dzieje naszego miasta i regionu. Wybrane do cyklu blogi są tworzone na wysokim poziomie graficznym i merytorycznym, posiadając jednocześnie ogromny walor edukacyjny dotyczący różnych sfer życia. W czasie spotkań w ramach „Blogosfery z klasą” widzowie będą mogli posłuchać wykładów przygotowanych przez blogerów, a treścią nawiązującego do tematyki bloga, poza tym blogerzy opowiedzą o swoich pasjach i o prowadzeniu bloga. Widzowie będą mieli więc możliwość poznania blogerów nie w świecie wirtualnym, ale jak najbardziej realnym świecie dużej instytucji kulturalnej jaka jest Muzeum Narodowe. Będzie to więc połączenie nowoczesności z tradycją, rozszerzenie naszej oferty edukacyjnej i wyjście z ofertą muzealną do zupełnie nowych odbiorców.
Idea spotkań wydaje się ciekawa, zwłaszcza, że wokół dziedzictwa historycznego dzieje się w internecie coraz więcej i muzea z powodzeniem mogłyby być tymi instytucjami, które w różny sposób (niekoniecznie przecież komercyjny) wspierają, a może nawet animują rozwój tej blogosfery. Dysponują przecież nie tylko miejscem na spotkanie się poza internetem, ale także wiedzą i zasobami, które mogłyby blogerów zainteresować. Inspiracje do takiej strategii instytucji pamięci znaleźć można w projektach współpracy w ramach GLAM-WIKI.
Na zdjęciu: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, domena publiczna (dzięki Wikipedii)