Cyfrowe archiwa społeczne na festiwalu Kultura 2.0

link

W ramach organizowanego przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NINA) festiwalu Kultura 2.0 zaprojektowano trzy ścieżki tematyczne, wokół których odbędą się prelekcje, dyskusje i warsztaty. Jedną z takich ścieżek poświęcono cyfrowym archiwom społecznym:

Do ścieżki Archiwa społeczne wprowadzi nas Simon Tanner, który przyjrzy się bliżej zmianom, jakie zaszły w działaniach związanych z dziedzictwem w dobie cyfrowej. Po raz pierwszy przedstawi również opracowany przez siebie model, który ukazuje nowy sposób myślenia o archiwach.

Ylva Berglund Prytz opowie o rozmaitych sposobach efektywnego wykorzystania zdigitalizowanych zasobów oraz wspólnie z uczestnikami postara się zidentyfikować zarówno najważniejsze związane z tym wyzwania, jak i potencjał crowdsourcingu czy strategii partycypacyjnych przy tworzeniu i zarządzaniu archiwami społecznymi.

Konkretne przykłady tworzenia archiwów poprzez włączanie społeczności w proces zbiórki materiałów, proces digitalizacji lub uzupełniania/opracowywania zdigitalizowanego materiału poznamy podczas prezentacji polskich projektów, m.in. Praga Gada, Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej, Otwarte Zabytki oraz Historia mówiona.

Podczas festiwalu odbędą się też warsztaty z audiodeskrypcji (słownego opisu obiektów umożliwiającego odbiór treści wizualnych osobom z dysfunkcjami wzroku), edytowania haseł Wikipedii oraz aktywnego korzystania z cyfrowych zasobów archiwalnych. Aby wziąć udział w wykładach i warsztatach należy zarejestrować się na stronie kultura20.pl.

O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji CC BY-SA 3.0.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>