Wolne i Otwarte Oprogramowanie w instytucjach pamięci (katalog)

link

Wolne i Otwarte Oprogramowanie (WiOO, Free Libre/Open Source Software – FLOSS) to taka kategoria oprogramowania, która daje użytkownikowi odpowiednio wysoki standard wolności. Wolność ta dotyczy pozyskiwania i wykorzystania oprogramowania, także dostosowywania do własnych potrzeb i rozpowszechniania własnych edycji. Wykorzystywanie takiego oprogramowania w działalności instytucji pozwala uniknąć wielu problemów i wydatków związanych m.in. z kosztownymi licencjami czy wdrażaniem kopii oprogramowania do nowych projektów.

Czy WiOO może być atrakcyjną propozycją dla instytucji GLAM? Poprosiłem o komentarz Michała Wożniaka z Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania:

Oczywiście najczęściej podawanym powodem korzystania z WiOO jest cena, choć w żadnym razie nie jest to powód najważniejszy. Dużo istotniejsza jest możliwość niczym nieskrępowanego rozpowszechniania takiego oprogramowania wśród pracowników czy odwiedzających (dzięki czemu wszyscy mogą korzystać z tego samego oprogramowania np. do prezentacji treści) czy możliwość wprowadzania własnych modyfikacji. Ta ostatnia możliwość wydaje się dość odległa od praktyki codziennej instytucji GLAM, jednak projekty takie jak przygotowany przez Poznańskie Centrym Superkomputerowo Sieciowe DigitLab – dystrybucja wolnego i otwartego systemu Linux stworzona z myślą o pracach digitalizacyjnych – pokazują potencjał WiOO.

W ramach inicjatywy Europeana version 2.0 powstaje otwarty katalog wolnego i otwartego oprogramowania, które można wykorzystać w instytucjach GLAM (Galleries, Libraries, Archives, Museums). Działania podejmowane w ramach projektu Europeana version 2.0 mają do lutego 2014 roku w istotny sposób powiększyć zasoby agregowane przez Europeanę, zintensyfikować ponowne użycie (re-use) dostępnych tam materiałów oraz wspierać powstawanie aplikacji korzystających z zbiorów i metadanych udostępnianych przez API tej biblioteki cyfrowej.

W zestawieniu przygotowanym przez Maartena Brinkerinka zawiera aktualnie 84 pozycje, w tym oprogramowanie specjalistyczne (analiza treści, wizualizacje, zarządzanie metadanymi) oraz systemy zarządzania treścią (CMS) dla kolekcji archiwalnych czy muzealnych. Zgłoszenia nowych programów (skryptów) wysyłać można na adres [email protected].

Katalog dostępny jest w ramach usługi Google Dosc pod adresem https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Ag_7rVJwt0CpdFRJOEJxdEk4ZEMxQ01jaDgxQXFSTkE

O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji CC BY-SA 3.0.

Powiązane wpisy