Podręcznik akademicki sfinansowany społecznościowo
Dr Brendan Myers jest filozofem pracującym w Cégep Heritage College w mieście Gatineau na przedmieściach Ottawy. Ta niewielka kanadyjska uczelnia nie wyróżniałaby się niczym szczególnym gdyby nie inicjatywa Myersa. Prowadząc kursy filozofii i etyki obserwował, jak coraz większym wyzwaniem dla studentów staje się kupno podręcznika (na który wydać trzeba około 70 dolarów). Próbując znaleźć rozwiązanie tego problemu postanowił napisać własny podręcznik do logiki i opublikować go w za darmo w internecie.
Praca przy podręczniku sfinansowana została z publicznej zbiórki wśród użytkowników internetu, którzy mogli przesyłać drobne dotacje za pomocą portalu Kickstarter. Zebrano prawie 17 tys. dolarów od ponad 700 osób, przy czym warunkiem rozpoczęcia prac nad podręcznikiem było uzyskanie dofinansowania na poziomie 5 tys. dolarów.
Podręcznik Clear And Present Thinking gotowy ma być w grudniu. Wyższa od zakładanej dotacja pozwala Myersowi pracować także nad podręcznikiem w wersji audio i przygotowanie wersji w języku francuskim.
Podręcznik zostanie udostępniony na licencji Creative Commons, jednak wygląda na to, że nie będzie to licencja dająca maksimum wolności w korzystaniu z opracowania. Mayers na stronie Kickstartera zapowiada, że:
The idea is to make it permissible for anyone to use and distribute the book, as long as the text is not altered, no one sells a copy for money, and the authorship is still credited to me and the other contributors
Jaki może być zasięg podręcznika?
I serve as a professor at a CEGEP in western Quebec. Every student in all 48 CEGEPs must take at least 3 philosophy courses, or 3 humanities courses, or some combination thereof. I will work to get my textbook into all of those courses. And if we are successful, we will have lowered the education costs for approximately 192,000 people every year, (that’s 48 colleges times an average student population of 4,000). Ten years down the road, that’s a million students.
Podręcznik zostanie zgłoszony do przewidzianych przepisami recenzji akademickich i ministerialnych, więc jego pojawienie się w syllabusach kursów akademickich nie jest jeszcze pewne. Postęp prac nad książką obserwować można na facebookowym profilu projektu.
O innych, alternatywnych modelach dystrybucji podręczników akademickich przeczytać można w artykule Professors Put Textbooks Online to Reduce Costs opublikowanym niedawno na stronach portalu Chronicle of Higher Education.
Pozostańmy w kontakcie! Zachęcamy do subskrybcji newslettera oraz korzystania z profilu Historia i Media na Facebooku i Twitterze.