Otwarte dane w europejskich instytucjach dziedzictwa (raport)
Na platformie EPSI (European Public Sector Information Platform) opublikowano pod koniec maja raport dotyczący otwartych danych w europejskich instytucjach kultury – Open Data in Cultural Heritage Institutions:
This topic report looks at the digitalisation of cultural heritage in Europe and the regulations and conditions for it re-use. The report discusses relevant research undertaken over the last few years regarding the challenges and benefites of making digital cultural heritage information available for re-use.
Otwarte dane to różnego rodzaju dane (np. opisujące obiekty metadane czy zestawy liczbowe), które – produkowane lub zarządzane przez publiczne instytucje – udostępniane są na zewnątrz w sposób pozwalający na ich twórcze wykorzystanie. Przykładem takiego procesu są opisy obiektów w Europeanie, na bazie których tworzyć można własne aplikacje.
Przygotowany przez redaktorów EPSI raport omawia zagadnienie otwartych danych i w tej perspektywie pokazuje szerszy kontekst udostępniania w internecie zbiorów gromadzonych przez instytucje pamięci.
Oprócz krótkich opisów konkretnych projektów takich jak aplikacje zbudowane w ramach akcji Apps for Amsterdam czy bardzo interesująca wizualizacja komunikacji między uczestnikami oświeceniowej rzeczpospolitej uczonych w raporcie znajdziemy m.in. wskazania na ekonomiczny potencjał domeny publicznej i propozycje modeli biznesowych wykorzystujących zdigitalizowane zasoby dziedzictwa kulturowego. W opracowaniu znajdują się też rozdziały poświęcone problemom związanym z prawem autorskim w działalności instytucji pamięci.
Raport odnosi się wprost do zapowiadanej w Komisji Europejskiej nowelizacji dyrektywy o ponownym wykorzystaniu informacji z sektora publicznego (2003/98/WE), która w nowej wersji obejmować ma także instytucje dziedzictwa.
Pozostańmy w kontakcie! Zachęcamy do subskrybcji newslettera oraz korzystania z profilu Historia i Media na Facebooku i Twitterze.