Bazy JSTOR bardziej otwarte?

link

JSTOR zarządzające infrastrukturą bazy czasopism naukowych wdraża program Register & Read. W jego założeniach zapisano umożliwienie wolnego dostępu do artykułów, przy czym na razie inicjatywa obejmuje 75 czasopism ponad 40 wydawców. Zakres programu ma docelowo obejmować prawie wszystkie 1400 tytułów z repozytorium. Lista czasopism dostępna jest w formie pliku xls pod tym linkiem.

Aby skorzystać z opcji Register & Read należy założyć konto w systemie. Za jednym razem przeglądać można tylko trzy artykuły, nie jest możliwe także ich wydrukowanie i ściągnięcie.

W zeszłym roku JSTOR zniósł niektóre ograniczenia w dostępie do czasopism z domeny publicznej.

W komentarzu opublikowanym w MIT Technology Review Kevin Guthrie (prezes Ithaki, organizacji będącej podstawą JSTOR) w taki sposób wypowiedział się o powodach, dla których zdecydowano się na wdrożenie Register & Read:

JStor and academic publishers had reached a point where it was wise to try creative methods of enabling access

Latem zeszłego roku Aaron Swartz wykradł i umieścił w Sieci prawie 5 milionów artykułów z bazy JSTOR.

O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current ye@r *