Innemuzeum.pl – blog o ewolucjach muzeum

link

O ewolucji instytucji muzeum, nowych formach prezentacji zasobów i współczesnych wyzwaniach związanych z komunikacją z odbiorcami oferty muzealnej przeczytać można na stronie Innemuzeum.pl. Serwis budowany jest przez Dorotę Kawęcką i Aleksandrę Janus i jest elementem szerszego projektu, wychodzącego zdecydowanie poza przestrzeń internetu.

Inne muzeum powstało jako część projektu badawczego “Dramaturgia przestrzeni muzealnej”. W zamyśle strona miała służyć prezentacji raportów z badań, jednak z czasem, gdy projekt dobiegł końca, przybrała formę bloga. Aktualnie za jego pośrednictwem dzielimy się swoimi komentarzami, doświadczeniami i wiedzą. Pełni on także funkcję “tuby”, poprzez którą dzielimy się informacjami na temat naszej bieżącej działalności (wykłady, konferenecje, spotkania). Naszym marzeniem jest, by w toku rozwoju, stał się on przestrzenią dialogu i wymiany myśli – nie tylko pomiędzy osobami bezpośrednio związanymi z muzeami oraz akademikami zajmującymi się tą problematyką, ale – a może przede wszystkim – pomiędzy nimi a zwiedzającymi i potencjalnymi zwiedzającymi. Ich zaangażowanie jest dla nas tak ważne, ponieważ “inne” muzeum to w naszym rozumieniu muzeum coraz bardziej otwarte na szeroką partycypację, muzeum chętne i gotowe na dialog ze swoimi zwiedzającymi oraz potencjalnymi zwiedzającymi, muzeum świadome swojej społecznej roli, czy wreszcie – muzeum jako narzędzie zmiany społecznej.

Obok Muzeobloga serwis Innemuzeum.pl może być źródłem aktualnych informacji na temat tego, co – również poza Polską – dzieje się w branży muzealnej (zob. też wpisy o muzeum na stronach HiM). A dzieje się wiele – muzeum szuka swojego miejsca we współczesnym społeczeństwie i dostosowuje swoją misję do współczesnych warunków. Wydaje się, że autorki odpowiednio krytycznie podchodzą do tej – wydawałoby się – najłatwiejszej ścieżki ewolucji muzeum, jakim jest rozwijanie i uatrakcyjnianie jego technicznej, multimedialnej infrastruktury:

Czy naprawdę “nowoczesność i interaktywność” to wszystko, czego nam trzeba w muzeum? Czy dobre muzeum to “multimedialne”/”interaktywne” muzeum, a złe muzeum to…muzeum analogowe? Czy powstające aktualnie w Polsce placówki konkurują ze sobą w walce o tytuł najbardziej interaktywnego – lub nawet “bardziej niż interaktywnego”, cokolwiek miałoby to oznaczać – muzeum? I co jest gwarancją sięgnięcia po laur zwycięstwa? Ekrany dotykowe? Kioski multimedialne? Aplikacje na iPhony?

Zapraszam: innemuzeum.pl

O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji CC BY-SA 3.0.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>