Teoretyzowanie komunikacji (książka na licencji Creative Commons)
Kilka dni temu nakładem Wydawnictwa Naukowego Instytutu Filozofii UAM ukazała się książka Emanuela Kulczyckiego pt. Teoretyzowanie komunikacji. Jest to praca mieszcząca się w ramach filozofii i teorii komunikacji społecznej, podejmująca zagadnienie refleksji nad procesami komunikacji międzyludzkiej we współczesnej humanistyce i naukach społecznych.
Autor zdecydował się opublikować książkę na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska (CC BY-NC-ND 3.0). Dzięki temu książkę – dostępną już w formacie PDF – można swobodnie kopiować z tej strony i rozpowszechniać.
Recenzentkami książki były prof. Anna Pałubicka oraz prof. Anna Zeidler-Janiszewska. We fragmencie recenzji zamieszczonej na okładce można przeczytać, że:
Książka podejmuje problematykę fundamentalną dla działań zmierzających do utworzenia nowej, autonomicznej dyscypliny akademickiej zwanej „komunikacją”. Autor podjął się ambitnego zadania, zbadania i wskazania warunków intelektualnych ukonstytuowania się nowej, samodzielnej dyscypliny akademickiej. Starannie unika w książce zwrotu: dyscyplina naukowa, w zamian operuje pojęciem dyscyplina praktyczna. W tych wyborach terminologicznych wyraża się jego znaczna samoświadomość filozoficzna, nie chce być posądzony o sympatyzowanie z założeniami realizmu naiwnego czy metafizycznego. Bliżej mu do idei konstruktywizmu i antyfundamentalizmu biernego” (Anna Pałubicka).
Szczegółowe informacje o książce i spis treści znaleźć można na blogu Warsztat badacza komunikacji.