160 tys. fotografii na stronach NAC

link

Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępnia online już ponad 160 tys. fotografii historycznych. Z tej okazji przygotowano specjalny spot promujący wykorzystywanie internetowych zasobów NAC.

Ostatnio słowo „cyfryzacja” często pojawia się w mediach. W NAC jest ona obecna od początku jego istnienia (2008). Zaprezentowany spot promuje zasoby NAC online. Chcemy, by informacja o tych niezwykle cennych zbiorach dostępnych dla każdego online była znana jak najszerzej. Tak ciekawe zdjęcia można przecież z powodzeniem wykorzystać w celach edukacyjnych, naukowych, praktycznych czy dla własnej przyjemności. Mogą się nimi zainteresować nie tylko historycy, ale także np. fani motoryzacji, projektanci mody czy osoby zainteresowane kulturą i życiem codziennym w minionych czasach. Praca nad powiększaniem zasobów online wciąż trwa; obecnie mamy ponad 160 000 zdigitalizowanych fotografii dostępnych w serwisie www.audiovis.nac.gov.pl. Choć to duża ilość, w skali całego archiwum ciągle stanowi zaledwie 1%. Dlatego nie przestajemy opracowywać i digitalizować fotografii, zapewniając także odpowiednią infrastrukturę informatyczną pozwalającą na bezpieczne i długotrwałe przechowywanie skanów. Oprócz fotografii, NAC prezentuje online również inne archiwalia pochodzące z innych archiwów. Jest to możliwe dzięki Zintegrowanemu Systemowi Informacji Archiwalnej (ZoSIA) i serwisowi szukajwarchiwach.pl.

O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji CC BY-SA 3.0.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>