Logo portalu Historia i Media

Historia i dziedzictwo w kulturze cyfrowej »

 

Pomóż uporządkować ogólnopolski rejestr zabytków

Kiedyś mieszkańcy Warszawy pomagali usuwać gruzy zburzonego miasta, teraz mogą włączyć się w prace nad porządkowaniem rejestru zabytków gromadzącym informację o obiektach z całego kraju. Każdy uczestnik akcji może wybrać własny “rejon prac porządkowych” – województwo, powiat czy gminę.

W czyszczeniu pomoże nam “Szop-dano-pracz”, czyli aplikacja Racoon stworzona przez Centrum Cyfrowe. Jest to narzędzie ułatwiające wspólną pracę wielu osób na jednym zbiorze danych w tym samym momencie. Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnej pracy nad rejestrem zabytków. Będziemy m.in. uzupełniać dane adresowe i geolokalizacyjne, kategoryzować zabytki, a przy okazji również poprawiać literówki i inne drobne błędy. Wystarczy podstawowa umiejętność obsługi komputera.

Maraton pracy nad zabytkami trwa w sobotę 3 grudnia w godzinach 310:00-18:00. Do grupy porządkowej można dołączyć rejestrując się na stronie opendataday2011.eventbrite.com. Można też włączyć się w pracę nad rejestrem zabytków nie wychodząc z domu, logując się 3 grudnia na odd.centrumcyfrowe.pl.

Więcej informacji znaleźć można na tej stronie.

Wydarzenie jest organizowane pod szyldem międzynarodowego Open Data Day, czyli Dnia Otwartych Danych Publicznych. 3 grudnia w ponad stu miastach na całym świecie odbywają się przedsięwzięcia związane z aktywnym wykorzystaniem danych udostępnianych przez instytucje publiczne. Organizują je ludzie przekonani, że budowanie szerokiego dostępu do informacji publicznej jest istotnym warunkiem rozwoju współczesnego społeczeństwa obywatelskiego. W tym roku w Warszawie impreza organizowana jest wspólnie z przedsięwzięciem Random Hacks of Kidness.

Porządkowanie rejestru zabytków organizuje Centrum Cyfrowe w Laboratorium BRAMA na wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej przy ul. Nowowiejskiej 15/19 w Warszawie (wejście od ul. Polnej).

 

Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

• • •

Kategorie: Uncategorized Wydarzenia

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

p o l e c a m y
katalog_kompetencji

Komentarze

 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   
 
 
Historia i Media

Historiaimedia.org to pierwszy polski projekt poświęcony zagadnieniom relacji między historią a mediami. Rola mediów w kulturze historycznej, ich wpływ na kształtowanie świadomości przeszłości, internet i nowe technologie w badaniach i edukacji historycznej, historia w sztuce współczesnej – to tylko niektóre z tematów poruszanych na tej stronie.

Dowiedz się więcej »

Zostań autorem »

Kontakt

Redakcja „Historia i Media”
03-189 Warszawa
Skrytka pocztowa 145
[email protected]
redaguje Marcin Wilkowski

Polecamy