Logo portalu Historia i Media

Historia i dziedzictwo w kulturze cyfrowej »

 

Historia z perspektywy kary śmierci

Dobry pomysł i konsekwencja w jego realizacji – to przepis na udany blog historyczny. 31 października czwarte urodziny obchodził prawdopodobnie jeden z ciekawszych, a na pewno jeden z najkrwawszych: Executedtoday.com.

Pomysł był prosty: każdego dnia pisać o rocznicy jakieś egzekucji. Autor bloga, ukrywający się pod nickiem Headsman zapewnia, że nie chce wpisywać się w dyskusję na temat zasadności kary śmierci. Po prostu egzekucje wydają mu się ciekawą, choć specyficzną perspektywą spojrzenia na dzieje ludzkości. Warto jednak dodać, że Jason Zanon (bo tak naprawdę nazywa się twórca bloga), z wykształcenia politolog, był związany z amerykańską Narodową Koalicją Na Rzecz Zniesienia Kary Śmierci (National Coalition to Abolish the Death Penalty).

Autor zapowiedział otwarcie bloga 15 października 2007 roku. Pierwszy wpis pojawił się siedemnaście dni później, dokładnie w święto Halloween. Został poświęcony Peterowi Stubbe’owi zwanemu „Wilkołakiem z Bedburg”, który został stracony w 1589 roku wraz z córką i kochanką. Następnego dnia, 1 listopada 2007 roku, Headsman opublikował notkę o Kevinie Barrym, 18-letnim Irlandczyku związanym z IRA, powieszonym za udział w operacji, w wyniku której zginęło trzech brytyjskich żołnierzy. 2 listopada na Executedtoday przypomniano o rocznicy egzekucji Ngo Dinh Diema, prezydenta Wietnamu Południowego… I tak dzień w dzień od czterech lat.

Autorem większości z prawie 1500 notek jest Headsman, który w 2009 roku zdobył nagrodę Cliopatria Awards dla najlepszego blogera historycznego. Niektóre napisali autorzy gościnni. Jason Zanon najczęściej pisze o egzekucjach związanych z historią Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, ale stara się nie zamykać w ciasnych ramach geograficznych i chronologicznych. Można odnaleźć też kilka wpisów poświęconych egzekucjom na terenach Polski; większość z nich dotyczy okresu II wojny światowej.

Executedtoday.com nie epatują niepotrzebnym okrucieństwem. Na notki składa się nie tylko sam opis egzekucji; nieraz ważniejszy okazuje się biogram straconego. Tak było chociażby w przypadku Witolda Pileckiego, o którym Headsman pisał 25 maja 2009 roku.

Executedtoday.com w czwartym roku istnienia, od listopada 2010 do października 2011, miał 1,9 miliona odsłon. Dysponuje też typowym społecznościowym zapleczem, czyli profilem na Facebooku, kanałem na Youtube’e i kontem na Twitterze.

Opublikowana na blogu ExecutedToday.com notka dotycząca zamordowania Witolda Pileckiego w więzieniu na Mokotowie.

 

Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

• • •

Kategorie: Zasoby

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

p o l e c a m y
herito

Komentarze

 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   
 
 
Historia i Media

Historiaimedia.org to pierwszy polski projekt poświęcony zagadnieniom relacji między historią a mediami. Rola mediów w kulturze historycznej, ich wpływ na kształtowanie świadomości przeszłości, internet i nowe technologie w badaniach i edukacji historycznej, historia w sztuce współczesnej – to tylko niektóre z tematów poruszanych na tej stronie.

Dowiedz się więcej »

Zostań autorem »

Kontakt

Redakcja „Historia i Media”
03-189 Warszawa
Skrytka pocztowa 145
[email protected]
redaguje Marcin Wilkowski

Polecamy