Logo portalu Historia i Media

Historia i dziedzictwo w kulturze cyfrowej »

 

Archiwum brytyjskiego WWW: UK Web Archive

Zbudowane przez Brewstera Kahle archiwum Webu w zasobach Internet Archive to chyba najbardziej znany projekt zabezpieczający historyczne wersje stron internetowych i innych obiektów dostępnych w usłudze WWW. Warto zwrócić uwagę na inne internetowe archiwum, mające już nie – jak w przypadku Internet Archive – globalny – ale regionalny charakter i pozwalające przeszukiwać zgromadzone zasoby w dość ciekawy sposób. Tym archiwum jest budowane przez British Library UK Web Archive.

Jakie zasoby są tam gromadzone?

UK Web Archive zawiera strony internetowe publikujące wyniki badań, oddające zróżnicowanie stylu życia, zainteresowań i aktywności mieszkańców Wielkiej Brytanii, prezentuje też internetowe innowacje. Obejmuje ono także strony mające status szarej literatury (grey literature): takie, które udostępniają sprawozdania, raporty, oświadczenia polityczne i inne efemeryczne, ale posiadające znaczenie postaci informacji.

Wykorzystanie tu pojęcia szarej literatury jest dość istotne. Dr Helena Dryzek z Politechniki Warszawskiej proponuje kilka definicji szarej literatury oraz informuje o istnieniu specjalnego systemu gromadzącego od 2001 roku opisy dokumentów trudno dostępnych i niekonwencjonalnych, takich jak: sprawozdania i raporty z badań naukowych, materiały konferencyjne, dokumentacja techniczna, promocyjna i reklamowa, tłumaczenia niepublikowane, normy i zalecenia techniczne, niektóre dokumenty urzędowe itp. W zasobie archiwum znajdziemy także blogi o bardzo szerokim zakresie tematów: od politycznych i technologicznych aż po osobiste.

Tylko w ciągu ostatniego miesiąca w UK Web Archive zarchiwizowano ponad 9 tys. stron internetowych oraz zebrano nowe wersje ponad 38 tys. stron. Łączna objętość tych danych to 9.67 terabajtów. Archiwizacja stron WWW odbywa się zawsze za zezwoleniem ich właścicieli – oznacza to konieczność bezpośredniego z nimi kontaktu i uzyskiwania zgody (chyba, że treść stron publikowana jest na licencji Creative Commons). Chociaż British Library uzyskała prawną podstawę do gromadzenia zasobów cyfrowych (Legal Deposit Libraries Act 2003) – jak czytamy na stronie UK Web Archive – konieczne są kolejne regulacje pozwalające na automatyczne budowanie historycznych kolekcji WWW.

W serwisie archiwum skorzystać można z dość interesującego narzędzia. UK Web Archive N-gram Search pozwalającego przeszukiwać treść wszystkich zgromadzonych zasobów i wizualizować częstotliwość występowania słów kluczowych na osi czasu. UK Web Archive udostępnia też możliwość pełnotekstowego przeszukiwania bazy zgromadzonych zasobów.

 

Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

• • •

Kategorie: Archiwa i dziedzictwo Narzędzia Zasoby

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

p o l e c a m y
katalog_kompetencji

Komentarze

  • Your gravatar
    Imię
     
     

    Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

     
     
 
 
Historia i Media

Historiaimedia.org to pierwszy polski projekt poświęcony zagadnieniom relacji między historią a mediami. Rola mediów w kulturze historycznej, ich wpływ na kształtowanie świadomości przeszłości, internet i nowe technologie w badaniach i edukacji historycznej, historia w sztuce współczesnej – to tylko niektóre z tematów poruszanych na tej stronie.

Dowiedz się więcej »

Zostań autorem »

Kontakt

Redakcja „Historia i Media”
03-189 Warszawa
Skrytka pocztowa 145
[email protected]
redaguje Marcin Wilkowski

Polecamy