Logo portalu Historia i Media

Historia i dziedzictwo w kulturze cyfrowej »

 

Writing History in the Digital Age (projekt)

Na stronach HiM opisywałem już przypadek książki Hacking the Academy, do której materiały zgromadzono podczas trwającej tydzień akcji, a która na początku września została ostatecznie zredagowana i jest dostępna online. W Hacking the Academy poruszane są problemy takie jak oddolne ulepszanie tradycyjnych wzorców konferencji naukowych, obiegu wiedzy w środowisku akademickim czy systemu publikacji naukowych dzięki wykorzystaniu internetu i narzędzi cyfrowych. Do 10 listopada zgłaszać można swoje krótkie eseje do podobnego polskiego projektu, organizowanego przez HiM we współpracy z korporacją Ha!art. Więcej informacji o tej inicjatywie znaleźć można na stronie historiaimedia.org/hakowanie.

Writing History in the Digital Age to kolejna książka, której treść powstaje w ramach internetowej, oddolnej współpracy grupy autorów. Redaktorami publikacji są Jack Dougherty oraz Kristen Nawrotzki. Książka zostanie wydana w tradycyjnej i elektronicznej formie przez wydawnictwo uniwersytetu w Michigan.

Książka powstawała etapami. Najpierw kolektywnie gromadzono pomysły na treść poszczególnych esejów, które podejmować miały problem wpływu internetu i nowych mediów na pisarstwo i edukację historyczną: Czy cyfrowa rewolucja zmieniła sposób, w jaki piszemy o przeszłości – czy nie? Czy nowe technologie zmieniły zasadnicze znaczenie naszej pracy jako naukowców i sposób, w jaki myślimy, uczymy, tworzymy i publikujemy? – czytamy we wstępie do publikacji. Następnie wybrane tematy miały zostać opracowane w konkretnych już tekstach. Teraz, do 14 listopada każdy może dodać swoje uwagi do opublikowanych propozycji artykułów. W ciągu pierwszego tygodnia etapu otwartego recenzowania dodano 120 komentarzy.

Jack Dougherty w taki sposób opisuje znaczenie tej inicjatywy:

Nasza książka powstawała jako dyskusja między historykami na temat jednego z podstawowych elementów ich pracy: pisania. To, że publikacja o pisarstwie historycznym została cyfrowo zainicjowana, jest cyfrowo redagowana i wydawana wcale nie jest przypadkowe. Widzimy w tym projekcie i tych esejach formę interwencji w złożony i zmieniający się wciąż krajobraz cyfrowej nauki i naukowego publikowania.

Warto zwrócić uwagę na system, który wykorzystano jako infrastrukturę całego projektu. To Comment Press, plugin rozszerzający możliwości WordPressa, pozwalający komentować publikowane materiały paragraf po paragrafie.

Książka Writing History in the Digital Age dostępna będzie na licencji CC-BY-SA-NC.

 

Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

• • •

Kategorie: Internet Zasoby

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

p o l e c a m y
catl

Komentarze

 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   
 
 
Historia i Media

Historiaimedia.org to pierwszy polski projekt poświęcony zagadnieniom relacji między historią a mediami. Rola mediów w kulturze historycznej, ich wpływ na kształtowanie świadomości przeszłości, internet i nowe technologie w badaniach i edukacji historycznej, historia w sztuce współczesnej – to tylko niektóre z tematów poruszanych na tej stronie.

Dowiedz się więcej »

Zostań autorem »

Kontakt

Redakcja „Historia i Media”
03-189 Warszawa
Skrytka pocztowa 145
[email protected]
redaguje Marcin Wilkowski

Polecamy
Warsztat badacza komunikacji