Do 30 listopada na stronie nature.com można bezpłatnie korzystać z numerów „Scientific American” z lat 1845-1909.
„Scientific American” to amerykański magazyn popularnonaukowy wydawany nieprzerwanie od 166 lat. Niedawno został w całości zdigitalizowany. Zasoby podzielono na pięć kolekcji, obejmujących numery odpowiednio z lat 1845-1909, 1910-1947, 1948-1992, 1993-2005 i od 2006. Każdy artykuł jest dostępny w formacie PDF.
Do 30 listopada na stronie nature.com („Scientific American” należy do Nature Publishing Group) można za darmo korzystać z numerów z najstarszej kolekcji, obejmującej ponad 75 tys. tekstów. Z punktu widzenia historii nauki ich wartość jest niebagatelna. To właśnie na łamach tego magazynu ukazały się m.in. jedne z pierwszych artykułów o projekcie telefonu autorstwa Alexandra Grahama Bella czy o udoskonalenia żarówki przez Thomasa Edisona. Czasopismo odegrało też ważną rolę w kształtowaniu się amerykańskiego prawa patentowego.
Decyzja wydawcy, aby bezpłatnie udostępniać najstarsze artykuły z „Scientific Amercian” jedynie do 30 listopada, to typowa reklamowa przynęta, która ma zachęcić do wykupienia dostępu do pozostałych kolekcji. Warto dodać, że część numerów tego zasłużonego magazynu i tak będzie dostępna bezpłatnie. Przykładowo, egzemplarze z lat 1846-1869 można odnaleźć w bibliotece cyfrowej Cornell University.
• • •
O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.
Komentarze
Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety. Komentarze są moderowane.