Time, Memory and Representation – badania nad transformacją świadomości historycznej
Time, Memory and Representation. A Multidisciplinary Program on Transformations in Historical Consciousness to szwedzki projekt badawczy poświęcony problemowi współczesnych transformacji świadomości historycznej i jej wpływu na kształt nauki historycznej oraz dominujące w społeczeństwach modele myślenia o przeszłości, budowania tożsamości opartej o kolektywną pamięć czy definiowania dziedzictwa. W inicjatywę zaangażowanych jest dwudziestu pięciu naukowców czternastu dyscyplin, przedstawicieli sześciu największych uniwersytetów Szwecji – koordynatorem działań jest Södertörn University. W zespole doradców projektu znaleźli się m.in. Aleida Assmann, Hayden White i Frank Ankersmit.
Treścią badań jest spojrzenie na współczesną kulturę historyczną z trzech perspektyw: czasu (podstawowe kategorie historyczne i chronologie), pamięci (problem polityki historycznej jako jednego z czynników determinujących społeczne relacje do przeszłości) i reprezentacji (media reprezentacji i narracji historii – literatura, film, język).
Jednym z efektów projektu jest Rethinking Time: Essays on History, Memory and Representation – kolejny tom czasopisma Södertörn Philosophical Studies (9/2011). Publikacja mieszcząca kilkanaście esejów dotyczących trzech podstawowych kategorii badawczych całego projektu (czas, pamięć, media) dostępna jest na stronach uniwersytetu Södertörn. Wkrótce na stronach HiM omówienie najciekawszych tekstów z tej publikacji (m.in. artykułu Matsa Burnströma poświęconego zjawisku archeologii teraźniejszości, która – jak przekonuje autor – powoduje, że archeologia jako dyscyplina badawcza nie może być dłużej definiowana według kryteriów chronologicznych).
Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:
Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.
• • •
Kategorie: Pamięć i formy upamiętniania
Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika
Zobacz też
O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.
Komentarze