Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (20.10.2011) i jego treść może nie być aktualna. Dodawanie komentarzy zostało zablokowane.

O pamięci na Facebooku – Memory at War forum

Sukces Facebooka i popularność samej idei mediów społecznościowych przekłada się na powstawanie projektów opartych o podobny model, jednak posiadających już zdecydowanie inny – bo naukowy charakter. Serwisy takie jak HASTAC, Socialsciencespace czy Researchgate umożliwiają badaczom z dziedzin humanistycznych czy nauk społecznych nawiązywanie nowych kontaktów z osobami o podobnych zainteresowaniach naukowych, promocję własnych publikacji czy otrzymywanie na bieżąco informacji o konferencjach, grantach, ofertach pracy. Z drugiej strony ich wadą bywa wysoka bariera wejścia – konieczność założenia konta, wypełnienia profilu i jego aktualizacji, nauczenia się korzystania z nowego interfejsu.

Tymczasem Facebook jakiś czas temu udostępnił narzędzie pozwalające na tworzenie grup dyskusyjnych. Pozwala to na budowanie przestrzeni dyskusji (około)naukowej w serwisie, z którego korzystamy na co dzień i który jest dla nas naturalną przestrzenią komunikacji online.

Memory at War forum to facebookowa grupa dyskusyjna poświęcona problematyce historycznej pamięci kolektywnej społeczeństw Polski, Ukrainy i Rosji (w szerszej perspektywie oczywiście także innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej). Została założona przez uczestników projektu Memory at War, międzynarodowej inicjatywy badawczej eksplorującej temat konfliktów pamięci w tym regionie, zainicjowanej przez uniwersytet Cambridge i prowadzonej we współpracy z uczelniami z Norwegii, Finlandii, Estonii i Holandii.

Inicjatywa ta wydaje mi się szczególnie interesująca ze względu na silny akcent postawiony na badanie wpływu mediów (w tym także internetu) na procesy pamięci oraz bliski nam kontekst geograficzny. Na stronie projektu znaleźć można wiele materiałów – w tym prace naukowe przygotowywane na konferencje, spotkania czy warsztaty organizowane w ramach działań zespołu. Dostępne są także nagrania z seminariów.

Memory at War forum to przestrzeń dyskusji dla uczestników tego projektu oraz osób, które interesują się podejmowanymi w jego ramach zagadnieniami. Facebookowa grupa skupia dziś ponad 230 członków. Jakie treści można tam znaleźć?

Przede wszystkim – choć grupa ma charakter dyskusyjny – umieszczane są tam informacje/aktualności z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, ukazujące w różnych perspektywach problemy konfliktów pamięci: dyskusje na temat instalacji czy burzenia pomników, rezultaty badań socjologicznych dotyczących pamięci zbiorowej w poszczególnych krajach, informacje o ważnych książkach lub tekstach publicystycznych itp. Oprócz tego użytkownicy Memory at War forum publikują zaproszenia na spotkania i konferencje naukowe, także relacje dotyczące tych wydarzeń, promują filmy, publikacje, wybrane artykuły z mediów. Drugim – równie istotnym – elementem tej inicjatywy są oczywiście komentarze dodawane pod poszczególnymi wpisami.

Myślę, że Memory at War forum może przydać się wielu polskim badaczom, zainteresowanym problemami pamięci w perspektywie historii naszej części Europy. Ponieważ grupa ma formę zamkniętą, aby móc do niej dołączyć wymagane jest – oprócz posiadania konta na Facebooku – także zaproszenie od któregoś z aktualnych użytkowników. W grupie zarejestrowanych jest także kilkoro Polaków – osoby m.in. z Muzeum Historii Żydów Polskich, Polskiej Akademii Nauk czy Uniwersytetu Warszawskiego. Gdyby ktoś z czytelników HiM chciał dołączyć do grupy i miał problem ze znalezieniem osoby wprowadzającej, proszę o kontakt na adres redakcji.• • •


Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

Komentarze

Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety. Komentarze są moderowane.