Logo portalu Historia i Media

Historia i dziedzictwo w kulturze cyfrowej »

 

Media History Digital Library – dla historyków i wielbicieli kina

Historia mediów to nie tylko opis procesu kształtowania się poszczególnych technologii, ale też ewolucji kultury, która wokół nich się rozwijała i zmieniała. Czytelnicy internetowych serwisów plotkarskich czy widzowie multipleksów szukający w mediach informacji o swoich ulubionych gwiazdach nie zawsze zdają sobie sprawę, że schemat funkcjonowania przemysłu rozrywkowego kształtował się przez całe dziesięciolecia (wcześniej trudno mówić o przemyśle w perspektywie rozrywki). Współczesne modele bycia celebrytą, bycia fanem czy pisania o rozrywce mają swój początek w amerykańskich czasopismach pierwszych dekad XX wieku – takich jak Photoplay czy Motion Picture Classic.

Sukces tego typu prasy pokazał, że kino to nie tylko emocje widzów bezpośrednio oglądających film podczas seansu, ale też sfera silnie oddziałująca na społeczeństwo – na obyczaje, modę, rynek, ale też na wartości i postawy. Udowadniały to filmy propagandowe – najlepszym przykładem może być tu The Birth of a Nation z 1915 roku, do którego w swojej książce o pamięci protetycznej odnosi się Alison Landsberg.

Badacze dziejów kina czy osoby zainteresowane historiami gwiazd filmowych z początków przemysłu filmowego mogą od niedawna korzystać z specjalnej biblioteki cyfrowej. Media History Digital Library to niekomercyjna inicjatywa, w ramach której digitalizowane są i publikowane w internecie roczniki klasycznych amerykańskich czasopism poświęconych mediom. Znajdują się tam – oprócz wspomnianych już pism o charakterze plotkarskim i rozrywkowym (Photoplay, Motion Picture Classic, Motion Picture Story Magazine, Picture Stories Magazine) także czasopisma fachowe, przeznaczone dla profesjonalistów branży filmowej, radiowców, dziennikarzy.

Wszystkie udostępniane materiały pochodzą z domeny publicznej, a ich opracowanie i umieszczenie online możliwe jest dzięki dobrej woli osób i instytucji posiadających oryginały oraz dzięki oddolnemu wsparciu sponsorów. Mediahistoryproject.org korzysta z formalnej i technicznej infrastruktury fundacji Internet Archive (przez którą rozliczane są dotacje i która odpowiada za skanowanie i hosting pozyskanych zasobów).

Czasopisma z Media History Digital Library ściągnąć można bezpośrednio z serwerów Archive.org w wielu formatach: tekstowym, pdf, epub czy djvu.

Grafika: 1) fragment artykułu poświęconego kobietom w życiu Rudolfa Valentino. Materiał pochodzi z czasopisma Photoplay z 1927 roku. Pierwsza od prawej: Pola Negri. 2) Reklama filmu z Polą Negri z Motion Picture Classic (1920).

 

Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

• • •

Kategorie: Telewizja, kino, multimedia Zasoby

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

p o l e c a m y
herito

Komentarze

 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   
 
 
Historia i Media

Historiaimedia.org to pierwszy polski projekt poświęcony zagadnieniom relacji między historią a mediami. Rola mediów w kulturze historycznej, ich wpływ na kształtowanie świadomości przeszłości, internet i nowe technologie w badaniach i edukacji historycznej, historia w sztuce współczesnej – to tylko niektóre z tematów poruszanych na tej stronie.

Dowiedz się więcej »

Zostań autorem »

Kontakt

Redakcja „Historia i Media”
03-189 Warszawa
Skrytka pocztowa 145
[email protected]
redaguje Marcin Wilkowski

Polecamy