Logo portalu Historia i Media

Historyczne zasoby internetu, digitalizacja, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje »

 

Internetowa Biblioteka Wzornictwa

Instytut Wzornictwa Przemysłowego, od 60 lat upowszechniający stosowanie wzornictwa i prowadzący projekty badawcze z zakresu projektowania i ergonomii produktów, uruchomił swoją bibliotekę cyfrową.

W Internetowej Bibliotece Wzornictwa to oferta nie tylko dla profesjonalistów zajmujących się zawodowo dizajnem, ale także dla tych, którzy zwracają uwagę na estetykę i funkcjonalność otaczających nas codziennie przedmiotów. W zasobach biblioteki znaleźć można artykuły prasowe poświęcone projektowaniu, analizy wpływu dizajnu na życie człowieka, materiały pomocnicze dla projektantów, prezentacje czy katalogi wystaw.

Obecnie w zbiorach biblioteki znajduje się 2,5 tys. pozycji, w tym także publikacje w języku angielskim. Zasoby podzielono na pięć kategorii tematycznych: Cimelia, Dobre praktyki, Materiałoznawstwo, Raporty, Zarządzanie wzornictwem.

Korzystanie z Internetowej Biblioteki Wzornictwa jest bezpłatne, wymaga jednak założenia konta w systemie.


Innym osiągnięciem IWP jest postulowanie prac naukowo-badawczych, jako nieodzownego warunku rozwoju wzornictwa zwłaszcza w kraju, który w szybkim tempie przeobraża się z zacofanego kraju rolniczego w kraj uprzemysłowiony, w kraj planowej, socjalistycznej gospodarki (1960)

Warto podkreślić, że Biblioteka Wzornictwa IWP udostępnia w internecie katalog najbogatszych w Polsce i na świecie zbiorów wydawnictw o designie. W zasobach Biblioteki jest 700 tytułów czasopism poświęconych wzornictwu, na bieżąco prenumeruje się ponad 70 tytułów z całego świata (większość to jedyne egzemplarze biblioteczne tych wydawnictw w kraju). Katalog biblioteki dostępny jest na tej stronie.

Grafika na stronie: „Atlas antropometryczny dorosłej ludności Polski dla potrzeb projektowania” (1994) oraz „Instytut Wzornictwa Przemysłowego 1950-1960″ (1960)

 

• • •

Kategorie: Zasoby

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

Komentarze

  • Your gravatar
    Imię
     
     

    Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.